قانون ممنوعیت برقع در هلند اجرایی خواهد شد

«محبت نیوز»- قانون «ممنوعیت پوشاندن چهره» ابتدا قرار بود از اول ژوئیه ۲۰۱۹ اجرا شود، اما چند مکان آموزشی با این استدلال که شروع این ممنوعیت نباید در طول سال تحصیلی باشد، با این تاریخ مخالفت کردند. اکنون مقام‌های مسئول در هلند اعلام کرده‌اند که این قانون با تاخیر و از ۱۰ مرداد / یکم ماه اوت اجرا خواهد شد.

به گزارش رادیو زمانه، در سال ۲۰۱۶ پارلمان هلند به قانونی که دولت ائتلافی حزب کارگر و حزب لیبرال هلند آن را ارائه کرده بود، رای مثبت داد. بر اساس این قانون پوشیدن نقاب یا کلاه‌هایی که موها یا چهره را می‌پوشانند در مکان‌های آموزشی، بیمارستان‌ها و در وسایل حمل نقل عمومی ممنوع است. مجلس سنای هلند ۲۶ ژوئن سال گذشته این قانون را پس از ۱۰ سال تصویب کرد. نخستین بار خیرت ویلدرس، سیاستمدار دست‌راستی در سال ۲۰۰۵ موضوع ممنوعیت برقع و نقاب را در هلند به بحث گذاشته بود.

شورای مشورتی دولت هلند، که متشکل از اعضای خاندان سلطنتی و مشاورین منتخب آن‌هاست، از جمله منتقدان این طرح است. به نظر این شورا مفید یا ضروری بودن این طرح مشخص نیست. همچنین این شورا در سال ۲۰۱۵ استدلال کرده بود که این قانون چندان فوریتی ندارد و همچنین حق آزادی مذهب را محدود می‌کند.

از سوی دیگر شرکت‌های حمل و نقل عمومی هلند از اجرایی کردن این قانون نگران‌اند. به نظر آنها متوقف کردن یک وسیله نقلیه عمومی صرفن به این دلیل که یک نفر روبند به چهره دارد، طرح کارآمدی نیست. آن‌ها همچنین نگران‌ این هستند که در صورت نیاز پلیس نتواند بخوبی وظیفه حمایتی خود از رانندگان و کارکنان بخش حمل‌ونقل عمومی را انجام دهد.

Share