جمشید مشایخی از نگاه فرج سرکوهی

دماوند : فرج سرکوهی، منتقد ادبی و هنری، درباره درگذشت جمشید مشایخی، بازیگر قدیمی سینما و تئاتر و تلویزیون گفت: «دریغا هنرمندی خلاق که هنر و شخصیت مستقل خود را به تاراج داد. در دهه‌های چهل و پنجاه از جمله بازیگران خلاق تئاتر ایران بود. در فیلم‌ها و سریال‌های باارزشی نیز بازی کرد و همه جا خوش درخشید و چون هنرمندی خلاق تثبیت شد. اما ‏پس از انقلاب برخی بازیگران حذف و فضا برای بازیگرانی چون انتظامی و مشایخی باز شد و در این فضا بود که مشایخی نه قدر هنر خود نگه داشت و نه شخصیت مستقل خود را. هر دو را ارزان فروخت.»

سرکوهی افزود: «مشایخی جدید با بازی در سریال‌ها و فیلم‌های مبتذل مشایخی هنرمند را کشت و‏ به حضور معتاد شد و شاید اعتیاد به حضور، و انگیزه‌های دیگر، از دلایلی بود که در سیاست نیز خود را به ابزار نمایش سیاست‌بازان مستبد، آن هم در حد چهره‌ی‌ پرگوی مبتذل‌ترین تبلیغات انتخاباتی برای این و آن نامزد حکومتی، تقلیل داد.»

این منتقد ادبی در پایان نوشت: «کاسبان رسانه‌ای، دلالان تولیدکننده فیلم‌ها و سریال‌های مبتذل و صحنه گردانان نمایش های سیاسی نیز تا توانستد و تا مشایخی رمق داشت او را چلاندند. با این همه امید که از او، هنرش بماند نه بی‌هنری‌ها که کرد هرچند تاریخ، آن گاه که نوشته شود، خوب و بد آدمی را به پای او می‌نویسد.»

Share