کمک ۱.۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به سیل‌زدگان؛ وزیر کشور معترضان در مناطق سیل‏‌زده را تهدید کرد

کیهان لندن : کریستوس استایلیانیدز مسئول کمیساریای اروپایی کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران این اتحادیه، خبر داد اتحادیه اروپا ۱.۲ میلیون یورو برای کمک به سیل‌زدگان در ایران اختصاص داده است.

این مقام اروپایی، چهارم آوریل (۱۵ فروردین)، در توییتی نوشت: «به دنبال سیل شدید در ایران با هدف پشتیبانی اضطراری، مقدار اولیه ۱.۲ میلیون یورو را برای کمک به آسیب‌پذیرترین جوامع در ایران در نظر گرفته‌ایم. ما در این دوران دشوار با همبستگی کامل در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم.»

پیش از این نیز میشائیل کلور برشتولد سفیر آلمان در ایران خبر داد که این کشور کمک‌های انساندوستانه خود را برای سیل‌زندگان در قالب ۴۰ قایق و تجهیزات ایمنی توسط صلیب سرخ آلمان برای «هلال احمر» ایران فراهم می‌کند.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه و برخی دیگر از مسئولان نظام از جمله حمید بعیدی‎نژاد سفیر جمهوری اسلامی در لندن به دروغ ادعا کردند تحریم‎های آمریکا باعث اخلال در روند کمک‎رسانی به سیل‎زده‎ها شده و از ممنوعیت ارسال محموله‎های کمکی به آسیب‎دیدگان صحبت کردند! آنها مدعی شدند به دلیل تحریم‎ها صلیب سرخ نتوانسته کمک‎های خود را به ایران منتقل کند اما کمتر از یک روز بعد دو مقام ارشد صلیب سرخ این ادعاهای دروغ را رد کردند.

رییس روابط عمومی صلیب سرخ آلمان یک روز پیش از این اعلام کرد، کمک‌های بشردوستانه مشمول تحریم‌ها علیه ایران نیست و محموله کمک‎ها پنجشنبه ۱۵ فروردین ۹۸ می‎رسد. گزارش‎ها حاکیست بعد از ظهر پنجشنبه (به وقت ایران) یک فروند هواپیماى باری آنتونوف- ١٢ با شماره ثبت اوکراین، از فرودگاه برلین به مقصد فرودگاه «خمینى» تهران پرواز کرده است تا محموله‎های کمک را به سیل‎زدگان برساند.

وضعیت مردم در مناطق سیل‌زده فلاکتبار است. امدادرسانی بسیار ضعیف است و سیل‎زدگان‎ نیازمند کمک‎های فوری هستند اما دولت و دیگر نهادهای مسئول نه‌ تنها توان رویارویی با این حجم از بحران را ندارند بلکه نیروهای سرکوب را برای مقابله با مردم به شدت راهی برخی از مناطق کرده‌اند. در روزهای اخیر موارد متعدد از درگیری میان سیل‎زدگان و سپاه پاسداران در دشت آزادگان و پلدختر گزارش شده است. کمک خلبان هلی‎کوپتر «هلال احمر» نیز در لرستان توسط چند نفر مورد حمله قرار گرفت.

زمامداران رژیم به شدت نگران اعتراضات مردم در مناطق سیل‎زده هستند و در برخی شهرها پلیس ضد شورش و بسیج مستقر کرده‌اند.

در پی اعتراضات سیل‌زدگان عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور گفته «… در برخی موارد شاهد بروز بی‌نظمی و ایجاد اختلال در قالب مراجعات مکرر چندباره غیرضرور و حتی ایجاد درگیری با امدادرسانان هستیم که این اقدامات موانع جدی امدادرسانی به‌موقع و سریع را موجب شده است.»

او در شرایطی که مردم جان و مال و همه هستی خود را از دست می‌دهند گفته است «از هموطنان عزیز می‎خواهیم با صبر و طمأنینه و حفظ آرامش که برآمده از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است اجازه دهند امدادگران بر اساس ضوابط تعریف شده به امدادرسانی بپردازند»!

وزیر کشور پس از این موعظه، دست به تهدید زده و گفته که «برخورد قاطع با عاملان بی‎نظمی و برهم زدن آرامش هموطنان از سوی ارگان‎های ذیربط ضروری است.»

Share