شرکت «تهران ایر» (صافات) سه فروند هواپیمای ۲۳ ساله وارد می‎کند!

کیهان لندن : شنیده‎ها حاکیست سه فروند هواپیماى RJ85 توسط «تهران ایر» به زودی به ایران وارد می‎شود. طبق اطلاعات به دست آمده از منابع نزدیک به سازمان هواپیمایی کشوری این سه هواپیما ساخت ١٩٩٧ هستند.

صفحه اینستاگرام وبسایت «کن‎ نیوز» که اخبار صنعت هوانوردی را پوشش می‎دهد، پنجشنبه ۱۵ فروردین با اعلام این خبر نوشت «به دلیل شرایط حساس کنونى، مشخصات هواپیماها و فروشنده آن فعلاً اعلام نمی‎شود.» این وبسایت جزئیات بیشتری در این‌باره منتشر نکرده است.

شرکت هواپیمایی «تهران ایر» با نام تجاری «صافات» وابسته به موسسه «احرار» است که تعدادی از فرماندهان سپاه سهامداران آن هستند. این موسسه زیرمجموعه شرکت خودکفایی «آزادگان» است که محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه تهران از موسسان آن است.

در بهمن سال ۱۳۹۶ کیهان لندن گزارشی در مورد فعالیت‎های این مجموعه و ارتباط آن با سپاه پاسداران منتشر کرد.

شرکت خودکفایی «آزادگان» به عنوان سهامدار اصلی (مستقیم و غیر‌مستقیم) ۱۶ زیرمجموعه دارد که شرکت‌های قاسم ایران، مینو شرق، شوکوپارس، صنعتی مینو و پارس مینو از مهم‌ترین‌ آنها محسوب می‌شوند و همگی سود کلانی نیز از فعالیت‌‌های خود می‌برند. این شرکت‌ها با توجه به تبلیغات گسترده‎ای که در صدا و سیمای جمهوری اسلامی و بیلبوردهای شهری دارند شناخته‎ شده‎تر از شرکت‌های دیگر هستند. سیمان قشم و یزد، فروشگاه‎های زنجیره‎ای پیوند، و همچنین تولید لوازم آرایش از حوزه‌های فعالیت خودکفایی «آزادگان» هستند.

شرکت «صافات» نیز همان نهادی است که در همکاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دنبال پروژه بارورسازی ابرهاست. این شرکت دو سال پیش، سه فروند هواپیمای ایرباس دسته سوم از کشورهای شرق اروپا به ایران وارد کرد. آذر ۱۳۹۳ واردات هواپیما با عمر بیش از ۱۵ سال ممنوع شد.

Share