نخست وزیر بریتانیا باز هم خواستار تعویق خروج از اتحادیه اروپا شد

بی بی سی : روز جمعه، ۵ آوریل (۱۶ فروردین) ، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، با ارسال نامه‌ای برای رئیس اتحادیه اروپا خواستار آن شد که تاریخ خروج این کشور از اتحادیه (برگزیت) تا پایان ماه ژوئن – حدود دو ماه دیگر – به تعویق بیفتد. پارلمان بریتانیا دو روز پیش به تمدید مهلت خروج رای مثبت داد.

براساس مقررات اتحادیه اروپا، قرار بود بریتانیا روز ٢٩ ماه مارس (ماه گذشته میلادی) از اتحادیه اروپا خارج شود اما مخالفت پارلمان این کشور با توافق قبلی بین خانم می و اتحادیه اروپا در مورد روابط آتی دو طرف، تاریخ برگزیت به روز ١٢ ماه آوریل، جمعه آینده، موکول شده بود.

انتظار می‌رفت در این فاصله، دولت و پارلمان در مورد نحوه و شرایط برگزیت به نتیجه برسند اما چنین نتیجه‌ای به دست نیامده و احتمال دستیابی به آن تا هفته آینده وجود ندارد.

خانم می در نامه خود یادآور می‌شود که روز ٢٢ ماه مارس اتحادیه اروپا و بریتانیا موافقت کردند که در صورتی که مجلس عوام بریتانیا توافق برگزیت را نپذیرد، تاریخ خروج تا ٢٢ می به تعویق بیفتد اما با توجه به شرایط کنونی، تقاضا کرده است که این زمان بازهم تا آخر ماه ژوئن تمدید شود.

او گفته است “سیاست دولت همواره خروج از اتحادیه اروپا به شیوه‌ای سازمان‌یافته و بدون تعویق بی‌مورد بوده است اما با وجود تلاش دولت و مجلس، مجلس عوام تا کنون توافقی را که بتواند این خواسته را تحقق بخشد تصویب نکرده و برای هیچ‌یک از گزینه‌های مختلف اکثریت لازم به دست نیامده است هر چند نمایندگان تاکید داشته‌اند که با خروج از اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافق مخالف هستند.”

نخست وزیر بریتانیا گفته که موضع دولت هم مخالفت با خروج بدون توافق است و افزوده است که از آنجا که ادامه شرایط مبهم کنونی نه به نفع بریتانیاست و نه اتحادیه اروپا، خواسته است تا به منظور ادامه تلاش برای کسب توافق مجلس در این زمینه، مهلت قبلی بازهم تمدید شود.

خانم می در نامه خود همچنین به انتخابات پارلمان اروپا که قرار است روز ٢٣ ماه مه – ماه آینده – برگزار شود اشاره کرده است. این انتخابات در تمام کشورهای عضو برگزار می‌شود و هر کشوری به نسبت جمعیت خود، تعداد معینی نماینده به این پارلمان می‌فرستد.

نخست وزیر بریتانیا اظهار داشته که شرکت بریتانیا در این انتخابات “به نفع این کشور و اتحادیه اروپا نیست” اما می‌پذیرد که از نظر اتحادیه اروپا، در آن تاریخ بریتانیا هنوز یکی از اعضای اتحادیه محسوب می‌شود و قانونا ملزم به برگزاری انتخابات پارلمان اروپا خواهد بود. به همین دلیل “برنامه‌های اضطراری” برای چنین وضعیتی پیش‌بینی شده تا در صورتی که تا آن زمان، بریتانیا هنوز عضو اتحادیه اروپا باشد، این انتخابات را برگزار کند.

قرار است روز چهارشنبه آینده خانم می به مقر اتحادیه اروپا سفر کند و در نامه خود گفته است که امیدوار است در ملاقات با سایر رهبران اروپایی، آخرین نتیجه تحولات را به آگاهی آنان برساند.

در واکنش به انتشار خبر ارسال نامه نخست وزیر بریتانیا، دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفته است که امروز به کشورهای عضو توصیه خواهد کرد که تاریخ خروج بریتانیا را دوازده ماه به تعویق بیندازند تا این کشور بتواند برای “خروج منظم وسازمان یافته” آماده شود.

یک مقام اتحادیه اروپا گفته است که این پیشنهاد شخصی آقای توسک است و امروز به کشورهای عضو ارائه خواهد شد.

Share