پناهجویان ایرانی در ترکیه و یونان خبرساز شدند

«محبت نیوز»- دولت یونان از صدها تن پناهجو و مهاجر که در مزرعه‌ای در نزدیکی مرز شمالی این کشور تجمع کرده‌اند خواست به اقامت‌گاه‌های موقت خود برگردند وگرنه مشمول تحریم خواهند شد.

دیمیتریس ویتساس، وزیر مهاجرت یونان در یک برنامه‌ خبری تلویزیونی اعلام کرد: «دروغ است که مرزها باز خواهد شد» و افزود: «معاهده‌های بین‌المللی الزاماتی دارند همچنین تحریم‌هایی هم در کار است.»

در روزهای گذشته اخباری مبنی بر باز شدن مرز یونان به سوی مقدونیه برای عبور پناهجویان در شبکه های اجتماعی بخصوص در تلگرام و فیسبوک پیچیده بود اما رسانه‌های یونان آنها را «اخبار جعلی» خواندند.

همچنین پلیس ترکیه ۴۹۶ پناهجو را که اکثرن ایرانی بودند در ادیرنه دستگیر کرده است. آناتولی خبرگزاری دولتی ترکیه نوشته است که پناهجویان با خروج غیرقانونی از مرز ترکیه قصد داشتند به سمت اروپا حرکت بکنند.

در روزهای اخیر در شبکه‌های مجازی خبری مبنی بر باز شدن مرزهای اروپا دست به دست شده بود. پناهجویان تحت عنوان “کاروان امید” به سمت ادیرنه حرکت کرده و قصد داشتند به صورت دسته جمعی از مرز ترکیه به یونان عبور کنند.

این پناهجویان که بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی سازماندهی شده‌اند در مراکز شهر و ترمینال‌های شهر دستگیر شدند.

طبق گزارش رسانه‌های ترکیه پلیس افراد بازداشت شده را به اداره کل مهاجرت ادیرنه انتقال داده است.

همچنین کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز به پناهجویان گفته است که شایعات در مورد باز شدن مرزها را باور نکنند.

شایان ذکر است بیش از ۷۰ هزار پناهجوی افغان، ایرانی و سوری نیز در اردوگاه های یونان زندگی می‌کنند. این پناهجویان برای بهبود وضعیت زندگی شان تا اینجا توانسته‌اند، توجه رسانه‌ها و خبرنگاران را به خود جلب کنند اما وزارت مهاجرت یونان گفته مرزها را بر روی آنها باز نخواهد کرد.

Share