صدور گذرنامه جدید در بریتانیا بدون نام اتحادیه اروپا روی جلد

ایران اینترنشنال : دولت بریتانیا صدور گذرنامه‌های جدید را با حذف عبارت «اتحادیه اروپا» از روی جلد در حالی آغاز کرده که هنوز از این اتحادیه خارج نشده است.

اقدام به حذف نام اتحادیه اروپا از روی جلد گذرنامه‌ها با فرض اولیه خروج بریتانیا از اتحادیه در تاریخ ۲۹ مارس صورت گرفته بود.

این اقدام باعث خشم آن دسته از متقاضیان گذرنامه شده که امیدوار بودند نشان اتحادیه اروپا همچنان بر روی گذرنامه‌شان درج شده باشد.

سوزان هیندل بارون، که از اولین کسانی بود که گذرنامه جدید دریافت کرد، گفت: «من شوکه شدم چون هنوز از اتحادیه اروپا خارج نشدیم. من فکر می‌کردم از همان گذرنامه‌های قدیمی می‌گیریم.»

وزارت کشور بریتانیا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد حذف نام «اتحادیه اروپا» در چارچوب یک برنامه‌ دومرحله‌ای برای طراحی مجدد گذرنامه بوده و از اواخر سال ۲۰۱۹ گذرنامه‌های دارای رنگ آبی قدیمی مجددا صادر خواهد شد.

این بیانیه اضافه کرد پاسپورت‌های قرمز پررنگ بدون نام اتحادیه اروپا از تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۱۹ دارای اعتبار است.

وزارت کشور بریتانیا همچنین گفت گذرنامه‌های دارای نام اتحادیه اروپا برای مدت کوتاهی پس از این تاریخ نیز صادر خواهد شد اما متقاضیان حق انتخاب برای اینکه گذرنامه‌هایشان نام اتحادیه اروپا روی جلد داشته باشد یا خیر را ندارند و «هر دو طرح برای سفر دارای اعتبار واحدند.»

طبق این بیانیه، پس از خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا، متقاضیان نمی‌توانند درخواست گذرنامه با نام اتحادیه کنند.

وزارت کشور همچنین گفت جایی برای نگرانی متقاضیانی که در ماه‌های آینده گذرنامه داری طرح جدید دریافت می‌کنند نیست «زیرا همه کاملا قانونی است.»

تصمیم به احیای گذرنامه‌های داری رنگ آبی قدیمی به یکی از شعارهای دولت برای کسب مجدد اکثریت بعد از انتخابات سال ۲۰۱۷ بود که در آن ترزا می، نخست‌وزیر، اکثریت موافق خود را در پارلمان از دست داد.

بریتانیا ابتدا قرار بود در تاریخ ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا خارج شود. ترزا می تاکنون دو بار درخواست تمدید مهلت طرح خروج موسوم به برگزیت داده است. یکی از درخواست‌ها برای تمدید مهلت تا ۱۲ آوریل مورد پذیرش اتحادیه قرار گرفته است و درخواست دوم برای تمدید مهلت تا ۳۰ ژوئن همچنان در دست بررسی است.

Share