دو برابر شدن قیمت گوجه فرنگی و طرح استیضاح وزیر کشاورزی!

کیهان لندن : قیمت گوجه فرنگی پس از پایان تعطیلات هفته گذشته با افزایش دو برابری روبرو شده و قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان‌های میوه و تره‌بار به ۵ هزار تومان برای هر کیلو رسیده است.

قیمت گوجه فرنگی در حالی دو برابر شده است که قیمت دیگر مواد غذایی از جمله گوشت، مرغ، پیاز، کاهو، سیب‌زمینی، سبزی و تخم‌مرغ در ماه‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشت.

برخی مسئولان علت افزایش قیمت‌ها را نوسان در بازار ارز و برخی علت را صادرات این محصولات به دیگر کشورها عنوان می‌کنند. این در حالیست که هیچیک از آنها به سوء مدیریت در کنترل بازارها از سوی دولت اشاره نمی‌کنند!

خبرگزاری ایسنا به عنوان یکی از خبرگزاری‌های حامی حسن روحانی روز یکشنبه ۱۸ فروردین‌ماه با انتشار خبر دو برابر شدن قیمت گوجه فرنگی، پا جای پای مسئولان دولتی گذاشت و علت را در نوسانات نرخ ارز و صادرات این محصولات جستجو کرد و نوشت: «در پی نوسانات نرخ ارز، صادرات محصولات کشاورزی جایگاه قابل توجهی در تجارت کشور از آن خود کرد و این موضوع تا حدی رونق گرفت که از نیاز بازار داخلی برای بازارهای صادراتی هزینه شد و حتی تجار کشورهای همسایه به خرید محصولات کشاورزی و باغی در محل کشت در ایران روی آوردند.»

در ادامه این گزارش آمده است که «افزایش حجم صادرات محصولات کشاورزی کار را به جایی رساند که محصولاتی همچون آجیل و خشکبار، گوجه فرنگی، پیاز، کاهو، سیب زمینی و چای قیمت قابل توجهی به خود گرفت و دولت برای مدیریت این اتفاق به صورت مقطعی صادرات برخی از این اقلام را ممنوع کرد. با اعمال ممنوعیت صادرات، قیمت محصولات روند صعودی خود را تغییر دادند اما آنچنان به قیمت گذشته خود بازنگشتند و اخیراً نیز در حالی که همگان درگیر نوسان قیمت کاهو و پیاز بودند، با آزاد شدن صادرات گوجه فرنگی، بار دیگر قیمت این محصول افزایش یافت.»

با این حال حسن صابری هرندی رئیس اتحادیه بارفروشان در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته است که «سود صادرات گوجه فرنگی در بازارهای هدف برای هر کیلو از این محصول در حدود ۷۰ تا ۸۰ سنت است و صاحبان بار گوجه فرنگی و دلالان با توجه به این میزان درآمد، حجم قابل توجهی از محصولات را صادر می‌کنند.»

رئیس اتحادیه بارفروشان تأکید کرده است که «مدیریتی در زمینه تولید و صادرات محصولات کشاورزی وجود ندارد و شرایط به گونه‌ای است که با باز و بسته شدن درهای صادرات، بازار و قیمت‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد.»

قیمت انواع میوه، سبزی و صیفی‌جات در شرایطی طی سال گذشته با افزایش‌های ناگهانی روبرو شده که پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده نیز قیمت انواع این محصولات افزایش چشمگیری پیدا کند. سیل هفته‌های گذشته در استان‌های مختلف ایران و آبگرفتگی و نابودی باغ‌ها و مزارع گندم، برنج، سبزی و صیفی‌جات موجب خواهد شد میزان تولید در ماه‌های آینده با کاهش قابل توجهی روبرو شود. این موضوع در کنار مشکلات واردکنندگان به دلیل تحریم‌ها و افزایش بهای ارز دست به دست هم خواهند داد تا قیمت محصولات کشاورزی در ایران بیش از پیش افزایش یابند.

اکنون در چنین شرایطی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نخستین روزهای آغاز به کار مجلس در سال جدید طرح استیضاح وزیر کشاورزی را بار دیگر مورد پیگیری قرار داده‌اند و تا کنون ۵۰ نماینده این طرح را امضا کرده‌اند.

نادر قاضی‌پور نماینده اورمیه در مجلس شورای اسلامی گفته است گرانی مواد غذایی در روزهای نخست سال ۹۸ یکی از اصلی‌ترین دستور کارهای کمیسیون صنایع پس از بازگشایی مجلس است که این مسئله را با جدیت پیگیری می‌کند.

به گفته قاضی‌پور ضعف وزارت کشاورزی در حوزه کشاورزی و مشکلات کشاورزان از دیگر محورهای این استیضاح است.

علی اکبری عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه سیل‌های مدام اخیر به زیرساخت‌های کشاورزی و دامی لطمه وارد کرده، گفته است: «علاوه بر سیل، سوداگری، دلالی، صادرات، قاچاق و حدود ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود در جامعه از دلایل گرانی محصولات دامی و کشاورزی است.»

همچنین محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز روز یکشنبه ۱۸ فروردین‌ماه با انتقاد از افزایش قیمت سرسام‌آور مواد غذایی در هفته‌های اخیر گفته است: «در حال حاضر که کشور در شرایط بحرانی قرار دارد و با تحریم دست و پنجه نرم می‌کند مدیریت علمی و کارآمد می‌تواند گره‌گشا باشد این در حالی است که مدیران کشور ضعیف عمل کرده و به درستی به وظایف خود عمل نکردند.»

منصوری معتقد است «برخورد قاطع با گرانفروشی، فساد و جرایمی مانند قاچاق کالا‌های اساسی، می‌تواند از ادامه روند صعودی قیمت مواد غذایی جلوگیری کند. در این شرایط یارانه‌‌ی تأمین کالاهای اساسی به دست مصرف‌کننده واقعی می‌رسد.»

Share