قیمت گوجه دو برابر شد، پیاز ارزان‌تر شد

ایران اینترنشنال : خبرگزاری ایسنا گزارش داده که در روزهای گذشته، قیمت گوجه دو برابر شده و به کیلویی ۵هزار تومان رسیده است.

حسن صابری هرندی، رئیس اتحادیه بارفروشان، صادرات گوجه را علت افزایش قیمت این محصول دانسته است.

به گفته او، سود صادرات گوجه برای هر کیلو ۷۰ تا ۸۰ سنت یعنی ۱۰ تا ۱۱هزار تومان است و «صاحبان بار گوجه فرنگی و دلالان با توجه به این میزان درآمد، حجم قابل توجهی از محصولات را صادر می‌کنند.»

سود بالای صادرات گوجه فرنگی موجب قاچاق این محصول هم شده است. شنبه، ۱۰فروردین‌ماه امسال، ماموران گمرک ۲۷۴تن گوجه فرنگی قاچاق را در مرز مریوان کشف کردند.

با وجود شروع فصل برداشت گوجه در برخی مناطق جنوب ایران، وقوع سیل در ایران و مشکلات حمل و نقل بار نیز در افزایش قیمت گوجه موثر بوده است.

وقوع سیل در ایران در افزایش قیمت برخی محصولات دیگر مانند هویج و کدو نیز موثر بود.

در هفته‌های گذشته، افزایش صادرات پیاز سبب شد که قیمت این محصول به ۱۵هزار تومان برسد. در حال حاضر با ممنوعیت صادرات پیاز، قیمت این محصول تا حدودی کاهش یافته است. صادرات پیاز و سیب‌زمینی از ۱۵فروردین تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است.

بازار عمده صادرات پیاز ایران، کشور عراق است. پیاز ایران در عین حال به بحرین،‌ استرالیا، سوریه، هلند و بلغارستان نیز صادر می‌شود.

علاوه بر این دو محصول، صادرات چغندر به عراق نیز باعث افزایش قیمت این محصول از کیلویی ۵۰۰تومان به ۴۰۰۰تومان شده است.

دولت ایران در طول سال گذشته، به دلیل در دسترس قرار گرفتن برخی بازارهای صادراتی مانند عراق، قطر و روسیه، کشاورزان را تشویق به کاشت صیفی‌جات کرده ولی ضعف مدیریت در کنترل قیمت برای مصرف‌کننده داخلی، باعث بروز مشکلات متعددی در بازار مصرف ایران شده است.

اسدالله کارگر، رئيس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی هم در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، ضمن انتقاد از تصمیم‌گیری‌ها و ممنوعیت های یک شبه صادرات، گفته است: وزارت جهاد کشاورزی باید یک برنامه‌ریزی بلندمدت برای کشاورزها تدوین کند.»

Share