برایان هوک: آشتی ایران و آمریکا مشکلات ایرانیان را حل خواهد کرد

ایران اینترنشنال : برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، می‌گوید از سرگیری روابط بین ایران و آمریکا بعد از چهار دهه فرصت‌های بسیار مهمی را برای حل مشکلات مردم ایران فراهم خواهد کرد.

هوک در مقاله‌ای با عنوان «لزوم آشتی ایران با آمریکا» در روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت: «برقراری روابط درها را به روی فرصت‌های شگرفی خواهد گشود.»

او نوشت: «روزی از همین روزها، روشن‌ترین افکار در کشورهایمان برای حل مشکلات مردم ایران اقدام خواهند کرد. با برقراری رابطه بین آمریکا و ایران، با هم می‌توانیم آلودگی شدید هوای تهران را کم کنیم، خانه‌هایی در کرمانشاه بسازیم که در مقابل زلزله مقاوم باشند، به جانبازان جنگ ایران-عراق کمک‌های دارویی ارسال کرده و دریاچه ارومیه و زاینده‌رود را احیا کنیم.»

هوک با اشاره به آنچه «ناکامی» انقلاب ۱۳۵۷ در تحقق وعده‌هایش به مردم ایران خواند، پرسید: «آیا زمان آن فرا نرسیده است که حکومت ایران ۴۰ سال ناکامی و سوء‌مدیریت را پشت سر بگذارد؟ یا زمان کنار گذاشتن سیاست‌هایی که از سال ۱۳۵۷ مردم ایران و آمریکا را از هم جدا کرده فرا نرسیده است؟»

او گفت کشورش آمادگی دارد با حکومت ایران «در راستای منافع متقابل و بر اساس احترام متقابل» گام بردارد.

هوک ادامه داد لازمه این کار عزم ایران برای «کشوری عادی بودن و نه یک آرمان انقلابی» است.

این مقام آمریکایی حکومت ایران را به «سرکوب، فساد و سوء‌مدیریت در داخل و جنگ‌افروزی مخوف مذهبی در خارج» متهم کرد و گفت جمهوری اسلامی از طریق «شبه‌نظامیان شیعی» در لبنان، سوریه، عراق، افغانستان، یمن و دیگر کشورها به «خشونت و کشتار» دامن می‌زند.

هوک در مقاله خود نوشت وارد کردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی با انگیزه تشدید فشار بر حکومت ایران بوده است.

او در پایان مقاله ضمن تاکید بر اینکه تعیین شکل حکومت در ایران «در نهایت بر عهده مردم ایران» است، گفت دولت آمریکا «حامی صدای ایرانیان است که مدت‌های مدید شنیده نشده است».

این مقام وزارت خارجه آمریکا نوشت: «کشورهای ما باید به این حرکت بپیوندند. چهل سال آینده تاریخ ایران دیگر با سرکوب و ترس ثبت نخواهد شد، بلکه با آزادی و تحقق وعده‌ها برای مردم خواهد بود.»

جمله پایانی هوک نوعی پاسخ غیرمستقیم به بیانیه اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامسیت که در ۴۰ سالگی پیروزی این انقلاب تحت عنوان «گام دوم انقلاب» منتشر شد.

Share