قیمت بنزین میان دو راهی مجلس و شورای اقتصادی سران قوا

ایران اینترنشنال : قیمت بنزین در سال جاری مشخص نیست ثابت می‌ماند یا قرار است بالا برود. از یک سو مجلس مخالف افزایش آن است و از سوی دیگر شورای سران قوا از افزایش قیمت بنزین سخن می‌گویند.

علی بختیار، عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی می‌گوید مجلس برای افزایش قیمت بنزین یا سهمیه بندی آن تصمیمی نگرفته و مخالف افزایش قیمت آن است.

به گزارش ایسنا، این نماینده مجلس روز چهارشنبه، ۲۸ فروردین افزایش نرخ ارز، نامناسب بودن اوضاع اقتصادی مردم و همینطور تاثیر افزایش قیمت بنزین بر نرخ تورم را از دلایل مخالفت مجلس و کمیسیون انرژی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بنزین در سال ۹۸ اعلام کرده است.

این در حالی است که خبرگزاری فارس یک روز پیش از آن، از تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برای دو نرخی شدن بنزین و سهمیه‌بندی مجدد آن از ماه آینده خبر داد. دلیل این تصمیم رشد کم‌سابقه مصرف بنزین در ماه‌های اخیر عنوان شده است.

در صورت ادامه روند کنونی مصرف بنزین، ایران بار دیگر مجبور خواهد شد به واردات این فرآوردهای نفتی روی بیاورد.

کارشناسان نیز با استناد به افزایش مصرف بنزین و تبعات ناشی از تشدید تحریم‌ها، احتمال سهمیه‌بندی بنزین را منتفی نمی‌دانند.

پیشتر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مقدار مصرف بنزین کشور در نوروز ۹۸ را ۱۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر اعلام کرده بود. به گفته این شرکت، با این رقم، مصرف بنزین کشور به بالاترین حد خود رسید و رکوردی بی‌سابقه و تاریخی ثبت شد.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که در صورت افزایش قیمت، میزان این افزایش احتمالا کمتر از ۳۰ درصد خواهد بود.

از سوی دیگر، حمید قاسمی، مدیر طرح گازسوز کردن خودروهای کشور (CNG) از افزایش تقریبا ۹ درصدی قیمت گاز مصرفی وسایل نقلیه در سال جاری خبر داد و گفت از ابتدای خرداد پیش رو قیمت گاز حدود ۳۹ تومان افزایش خواهد یافت.

او هدف از این افزایش قیمت را تامین بخشی از هزینه خدمات‌رسانی به خودروهای گاز‌سوز اعلام کرد. به گفته او ۵۰ درصد هزینه‌ی خدمات و معاینات فنی این خودروها از این افزایش قیمت تامین خواهد شد. به گفته مدیر طرح CNGکشور، همچنین قرار است تا سقف ۳۰۰ هزار تومان به صورت یارانه به خودروهایی که نیاز به تعویض مخزن دارند، پرداخت شود.

Share