بشار اسد تروریستی خواندن سپاه پاسداران را محکوم کرد

بشار اسد، رییس‌ جمهوری سوریه، د ردیدار با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ ایران، اقدام اخیر آمریکا را در تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محکوم کرد و آن را حرکتی برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه خواند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، اسد این اقدام آمریکا را «نسنجیده» و در راستای «سیاست‌های غلطش برای بی‌ثبات‌سازی» منطقه توصیف کرد.

دولت آمریکا روز دوشنبه رسما سپاه پاسداران را وارد فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود کرد. یکی از علت‌های این تصمیم، مداخله سپاه پاسداران در امور داخلی دیگر کشورها از جمله سوریه عنوان شده است.

آمریکا و متحدانش سپاه پاسداران را به راه‌اندازی جنگ نیابتی در کشورهای منطقه متهم می‌کنند، اما این سازمان نظامی می‌گوید برای کمک به دولت سوریه در مبارزه با گروه‌های تروریستی صرفا «مستشاران نظامی» به این کشور اعزام کرده است.

تاکنون تعدادی از فرماندهان بلندپایه سپاه پاسداران در سوریه کشته شده‌اند.

اسد همچنین در دیدار خود با ظریف با دولت و مردم ایران به خاطر سیلاب‌های مرگبار اخیر در مناطقی از ایران ابراز همدردی کرد.

ظریف نیز در این دیدار تصمیم اخیر دولت آمریکا در به رسمیت شناختی بلندی‌های جولان را به‌عنوان بخشی از خاک اسرائیل محکوم کرد و گفت این اقدام در ادامه سیاست به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و تروریستی خواندن سپاه پاسداران است.

ظریف که در صدر یک هیات برای سفری دو روزه به دمشق سفر کرده است با ولید معلم همتای سوری‌اش هم دیدار کرد.

این سفر بعد از آن انجام می‌گیرد که حدود دو ماه پیش سفر جنجالی و از پیش‌اعلام‌نشده اسد به ایران منجر به استعفای ظریف از سمت خود شد. البته این استعفا در نهایت مورد پذیرش حسن روحانی، رییس‌ جمهوری ایران، واقع نشد.

اسد در سفری کوتاه به تهران با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دیدار کرد که در این دیدار هیچ کدام از مقام‌های ارشد دولتی حضور نداشتند. در دیدار جداگانه اسد با روحانی، ظریف حاضر نبود.

هر چند او بعدا مدعی شد استعفایش ارتباطی با بی‌اطلاعی از سفر اسد نداشته است.

اسماعیل قاآنی، معاون فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در مورد این سفر گفت رییس‌ جمهوری سوریه «از سوی این نیرو» به تهران آورده شده بود.

Share