در اقدامی بی سابقه؛گرامیداشت روز ارتش بدون حضور سپاه پاسداران در دیدار با خامنه ای

ایران بریفینگ / آیت الله خامنه‌ای؛ روز چهارشنبه در آستانه روز ارتش؛ در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند.

۲۹ فروردین در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.

رهبر جمهوری اسلامی در همین خصوص با اشاره به حضور منطقه‌ای ارتش و نیروهای مسلح ایران و مقابله آنان با فتنه های دشمنان، این سؤال را مطرح کرد که اگر ارتش و سپاه در مبارزه با داعش وارد نمی‌شدند، امروز منطقه و کشورهای همسایه ما چه وضعیتی داشت و چه کسانی بر آن حکومت می‌کردند؟

وی همچنین به امدادرسانی ارتش و نیروهای مسلح به مردم در حوادث طبیعی اشاره کرد و آن را یک حضور مؤثر و حیاتی خواندو گفت: در سیل اخیر، نیروهای مسلح با همه وجود و امکانات در اختیارشان به کمک مردم شتافتند، به طوری که در استان گلستان، ارتش حتی قبل از حضور ستاد مدیریت بحران، در محل حادثه حاضر شد.

آیت الله خامنه ای، ثبت تصاویری از خدمات متواضعانه نیروهای ارتش به مردم را موجب ماندگاری این برگ‌های زرین در حافظه تاریخ دانستند و افزودند: اینکه یک سرهنگ ارتش خم شود تا فردی سالخورده با قدم گذاشتن بر دوش او سوار وسیله نقلیه شود، جلوه‌هایی از صداقت ارتش در بیان شعار «ارتش فدای ملت» است.

رهبر جمهوری اسلامی ، ارتش را به برکت جمهوری اسلامی، ارتشی «مکتبی» و «نمایشگاهی از ارزشهای اسلامی» برشمردند و خاطرنشان کرد: نمونه‌هایی همچون شهیدان بابایی و صیادشیرازی در ارتش وجود دارد که از لحاظ کارآمدی و در عین حال تعهد، تواضع، فداکاری و گریختن از نام و نشان، قابل ارائه و الگو برای ملت و بلکه امت اسلامی هستند و این روحیه و ارزشها باید روز به روز تقویت شود.

پیش از سخنان خامنه ای، سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در گزارشی با اشاره به امدادرسانی ۲۱ یگان عمده و تخصصی این نیرو در مناطق سیل‌زده با دستور رهبری گفت: ارتش جمهوری اسلامی با حضور مستمر در مرزها، چهره «أَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ» خود را به رخ دشمنان کشید و همچنین با حضور در کنار مردم در سیل اخیر با محوریت نیروی زمینی، جنبه «رُحَماءُ بَینَهُم» را به منصه ظهور رساند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در خاتمه اقدامات اخیر آمریکا علیه سپاه پاسداران را ددمنشانه خواند و تأکید کرد: تا ظهور دولت حق و نابودی استکبار ارتش و سپاه دست در دست یکدیگر خواهند بود .

سپاه پاسداران امروز نیز طی بیانیه ای روز ارتش را گرامی داشته : «فداکاری ها و نقش پذیری های ماندگار و درخشان ارتش و نیروهای مسلح مقتدر ایران در عصر جمهوری اسلامی را فراتر از عرصه‌های نظامی و دفاعی شکوهمند و موجب خرسندی و افتخار آحاد و اقشار مختلف مردم توصیف کرده است

در ادامه بیانیه سپاه آمده است : در شرایط کنونی که دشمن در راستای انتقام از ملت ایران راهبرد تضعیف قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور را در فصل جدید و با اقدام شیطانی قرار دادن “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی” در زمره سازمان‌های تروریستی جهان دنبال می کند، واکنش معنادار ارتش غیرتمند و انقلابی در محکومیت تصمیم احمقانه آمریکا و اعلام حمایت و همراهی و قرار دادن دست برادری در دست پاسداران انقلاب ،عصبانیت مضاعف سردمداران کاخ سفید را برانگیخته و همزمان با حقد و زبونی ،نظاره گر پیشتازی، هم افزایی و حماسه سازی های ارتشیان و پاسداران در صحنه امداد و خدمت رسانی صادقانه و حیاتی به سیل زدگان عزیز کشور شده‌اند.

گفتنی است ارتش جمهوری اسلامی در چند سال اخیر حضور پر رنگ تری در عرصه سیاست ایران داشته و به موازات آن رهبر ایران نیز توجه بیشتری به ارتش داشته است ، همچنان که در حادثه اخیر سیل با دستور مستقیم به ارتش و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح از آن خواست تا اولویت اولشان حضور در مدیریت بحران سیل باشد ، امری که درباره سپاه پاسداران صورت نگرفته .

همزمان در تمامی پادگانهای ارتش ایران تابلوی روزشمار نابودی اسرائیل نصب شده است،نزدیکی خامنه ای به ارتش و شدت گرفتن مواضع انقلابی ارتش نسبت به گذشته حاکی از تغییر رویکرد خامنه ای در نیروهای مسلح است که بسیاری آن را زمینه ادغام سپاه و ارتش می دانند و یا اینکه خامنه ای مصمم شده است توجه خود را به سپاه پاسداران بر اثر فشارهای بین المللی کم کند، از سوی دیگر سپاه پاسداران دست کم در سال گذشته نسبت به دستور خامنه ای به شورای عالی امنیت ملی که نهادهای اطلاعاتی را در یک سازمان تجمیع نمایند از مخالفان ادغام سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بود ، امری که در مخالفت مستقیم با دستور رهبری بود و از دستور کار شورای عالی امنیت ملی نیز خارج گردید.

گفتنی است در دیدار امروز نیز اگر چه که روز ارتش نام گذاری شده است اما نبود فرماندهان ستاد کل نیروهای مسلح ایران (که عمدتا سپاهی هستند) و همچنین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (که ارتشی و از اعضای نیروی زمینی ارتش است اما نزدیکی بسیاری با سپاه پاسداران دارد) حضور نداشتند بسیار پر رنگ بود ، و به جز سرتیپ محمد شیرازی رئیس دفتر نظامی خامنه ای (که در واقع میزبان بوده است) هیچ عضو سپاه پاسداران حضور نداشت در دیدار امروز حتی سرلشکر رحیم صفوی دستیار عالی خامنه ای در نیروهای مسلح نیز حضور نداشت امری که مسبوق به سابقه نیست.

با نگاهی گذرا به آرشیو دیدارهای روز ارتش با رهبر جمهوری اسلامی ایران همواره حضور فرمانده سپاه و یا دیگر فرماندهان سپاه دیده می شود.

Share