کاهش حجم تجارت ایران با کشورهای اروپایی

کیهان لندن : حجم تجارت میان ایران و کشورهای اتحادیه اروپا در دو ماهه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی یک پنجم کاهش یافته است.

از سوی دیگر آمارهای کمیسیون اروپا نشان از آن دارد که تبادلات تجاری ایران با کشورهای این اتحادیه در سال ۲۰۱۸ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۷ با کاهش ۶ درصدی روبرو شده است.

ارزش صادرات ایران به اتحادیه در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۹.۵ میلیارد یورو بوده که ایران میزان نسبت به سال ۲۰۱۷ تقریباً ۶ درصد کاهش یافته است. همچنین طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۸ نیز صادرات ایران به اتحادیه اروپا حدود ۵ میلیارد یورویی کاهش داشته است.

آمار تبادلات تجاری ایران با کشورهای اتحادیه اروپا در حالی روندی نزولی با شیب تند را نشان می‌دهد که در مقابل همسایگان ایران توانسته‌اند تجارت خوبی با کشورهای اروپایی داشته باشند.

در سال ۲۰۱۸ صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا ۷۶٫۱ میلیارد یورو، صادرات عربستان به اتحادیه ۳۰.۶ میلیارد یورو و صادرات عراق به اتحادیه ۱۶.۴ میلیارد یورو بوده است. بر این اساس کشورهای ترکیه، عربستان و عراق به ترتیب ۸، ۳.۲ و ۱.۷ برابر ایران به اتحادیه اروپا صادرات داشته‌اند.

آمار تجارت ایران و اتحادیه اروپا در دو ماه نخست سال ۲۰۱۹ وضعیتی به مراتب ناامید کننده‌تر از آمار سال ۲۰۱۸ داشته است. آمار اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد واردات اتحادیه اروپا از ایران در دو ماهه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن یک‌ شانزدهم شده است. همچنین ۲۸ کشور عضو این اتحادیه صادرات خود به ایران را نسبت به ۲ ماه نخست سال میلادی گذشته به کمتر از نصف رسانده‌اند.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا فوریه ۲۰۱۹ به ۶۲۰ میلیون یورو کاهش یافته در صورتی که این صادرات در دو ماهه نخست سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱.۵۶۳ میلیارد یورو اعلام شده بود.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در دو ماهه نخست ۲۰۱۹ نیز به ۱۳۶ میلیون یورو رسیده است، در صورتی که این رقم در دوماهه نخست سال قبل ۲٫۱۵۷ میلیارد یورو بود.

در شرایطی که مقامات جمهوری اسلامی و به ویژه مقامات دولت حسن روحانی امیدواری زیادی داشتند که بتوانند با حفظ تبادلات تجاری و مالی خود با اروپا، زیان‌های ناشی از خروج آمریکا از ایالات متحده و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران را جبران کنند اما آمارهای ارائه شده نشان از شکست تلاش‌های مقامات دولت روحانی دارد.

این در حالیست که طی سال گذشته مقامات اروپایی در اظهار نظرهای خود گفته بودند که به برجام پایبند خواهند ماند و از ایران حمایت خواهند کرد.

بیژن نامدار زنگنه نیز پیشتر و در بهمن‌ماه ۱۳۹۷ از بی‌مهری اروپایی‌ها برای ایجاد کانال تبادلات تجاری و نفتی با ایران گلایه کرده و گفته بود که دو کشور اروپایی (ایتالیا و یونان) هم که معافیت خرید نفت ایران را در شرایط تحریم دارند با وجود این معافیت حتی جواب تلفن مقامات وزارت نفت را نیز نمی‌دهند!

Share