قیمت اتومبیل در ایران ترمز برید!

کیهان لندن : قیمت انواع مختلف اتومبیل در ایران طی روزهای گذشته با افزایشی چشمگیر روبرو شده است و بسیاری از فعالان این بازار و مصرف‌کنندگان را در شوک فرو برده است. طی روزهای گذشته برخی از اتومبیل‌ها تا ۸۵ میلیون تومان افزایش قیمت داشته‌اند.

رصد قیمت انواع اتومبیل در روزهای اخیر نشان از افزایش قیمتی عجیب و غریب دارد. این افزایش قیمت آنقدر زیاد بوده که مشتریان و مصرف‌کنندگان اتومبیل دلیلی منطقی برای این افزایش‌ها پیدا نمی‌کنند.

برای نمونه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که ۱۸ فروردین ماه ۷۲ میلیون تومان قیمت داشت، روز یکشنبه هشتم اردیبهشت‌ماه به ۹۵ میلیون تومان رسید.

همچنین پژو ۲۰۶ وی ۸ در مدت یاد شده از ۸۸ میلیون تومان به ۱۱۴ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ از ۸۶ میلیون به ۱۱۲ میلیون تومان رسیده است.

اتومبیل سمند ال.ایکس از ۷۲ میلیون به ۸۶ میلیون تومان و پژو ۴۰۵ جی.ال.ایکس از ۶۸.۵ میلیون به ۸۵ میلیون تومان رسیده است.

اتومبیل سراتو محصول شرکت سایپا از ۲۴۵ میلیون به ۳۳۰ میلیون تومان رسیده است.

در همین حال خبرگزاری ایرنا در گزارشی میدانی نظر نمایشگاه‌داران اتومبیل را درباره این روند عجیب و صعودی افزایش قیمت جویا شده است. بر اساس این گزارش نمایشگاه‌داران می‌گویند که افزایش قیمت‌ها اکنون ساعتی شده و به هیچ عنوان نمی‌توان قیمتی برای ماشین‌ها به مشتریان ارائه داد.

نمایشگاه‌داران افزوده‌اند که «قیمت برخی خودروها در مقایسه با فروردین ماه پارسال سه برابر شده و مسئولان تا کی می‌خواهند دست روی دست بگذارند و نظاره‌گر باشند؟ اگر نمی‌توانند بازار را مدیریت کنند حداقل اجازه ورود خودروی کارکرده بدهند، زیرا فقط عرضه خودرو است که می‌تواند این وضعیت را سر و سامان دهد.»

یکی از نمایشگاه‌داران شرق تهران که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری ایرنا گفته است: «تا پنج سال قبل هر دستگاه تویوتا پرادو در بازار ۱۸۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شد، اما همان خودرو با وجود چند سال کارکرد امروز به بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود.»

این نمایشگاه‌دار اتومبیل گفته است که «در جهان اکثر مردم سوار خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار می‌شوند، خودرو کالایی مصرفی است و مانند کشور ما نیست که به کالایی لوکس یا سرمایه‌ای تبدیل شده و خودروهایی که باید در حقیقت به قبرستان خودروها منتقل شوند، با چند برابر قیمت خرید فروخته می‌شوند.»

در حالی که نمایشگاه‌داران اتومبیل نیز توضیح قانع‌کننده‌ای درباره گران شدن اتومبیل نمی‌یابند، سعید موتمنی رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران نیز درباره علت گرانی اتومبیل گفته است: «افرادی که خودرو دارند، قیمت‌های سلیقه‌ای می‌دهند، اگر خواهان کاهش التهاب در بازار خودرو هستیم باید خودرو به اندازه کافی در بازار موجود باشد.»

سعید موتمنی معتقد است اگر خودروسازان داخلی قادر به تأمین نیاز بازار نیستند، وزارت صنعت باید دست‌کم اجازه ورود اتومبیل‌های زیر ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار کار کرده به داخل را صادر کند.

به اعتقاد این فعال بازار اتومبیل حتی یک روز وقفه در عرضه اتومبیل به بازار، بازگشت آن به حالت عادی و خروج از بی‌تعادلی را هفته‌ها به تأخیر می‌اندازد.

او نیز مانند دیگر فعالان بازار نمی‌داند توجیه این افزایش قیمت سریع و صعودی در بازار اتومبیل به چه دلیلی رخ داده است: «افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی قیمت خودروهای مونتاژی و رشد پنج تا ۳۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی در چند روز اخیر به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و هیچ اتفاقی در سایر بازارها از جمله طلا، سکه و ارز نیفتاده که چنین رشد قیمتی را شاهد باشیم.»

Share