سرویس اطلاعاتی ونزوئلا معاون خوان گوایدو، رهبر مخالفان را بازداشت کرد

بی بی سی : سرویس اطلاعاتی ونزوئلا معاون خوان گوایدو، رهبر مخالفان این کشور، را بازداشت کرده است.

دستگیری ادگار زامبرانو، معاون مجمع ملی ونزوئلا یک روز پس از آن صورت گرفته که دادگاه عالی این کشور دستور داد که از او به همراه شش نفر دیگر از نمایندگان به اتهام خیانت تحقیق شود.

دادگاه عالی، نمایندگان مجلس را به حمایت از شورش‌های اخیر به رهبری خوان گوایدو متهم کرده است.

آقای ادگار زمانی که ماموران امنیتی قصد دستگیری‌اش را داشتند، از خودرویش خارج نشد، در نتیجه همانطور که داخل اتومبیلش نشسته بود، اتومبیل را یدک کشیده و به زندان بردند.

این اولین باری است که یکی از چهره‌های مخالف از زمان تلاش برای انجام شورش نظامی علیه نیکلاس مادورو، رئیس جمهور در هفته گذشته بازداشت می‌شود.

کارلوس پروپسی، رهبر حزب حرکت دموکراتیک ونزوئلا به خبرنگاران گفت که ادگار زامبرانو قبل از بازداشت به همراه او در یک نشست حزبی در کاراکاس، پایتخت شرکت کرده بود.

آقای پروپسی گفته که هیچ اطلاعی در مورد وضعیت آقای زامبرانو در دست نیست و کسی نمی‌داند که در حال حاضر چه اتفاق برایش در زندان می‌افتد.

آقای گوایدو هم در توییتی دستگیری آقای زامبرانو به خصوص نحوه بازداشتش را “مضحک” خواند.

حدود ۵۰ کشور جهان که عمدتا کشورهای غربی و آمریکای لاتین هستند، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند اما شمار دیگری از کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، سوریه و ترکیه همچنان نیکلاس مادورو را رئیس جمهوری ونزوئلا می‌دانند.

آقای گوایدو در تازه ترین دور از اعتراضات در این کشور هفته گذشته خواستار یک رشته اعتصاب‌های گسترده برای واداشتن نیکلاس مادورو رئیس جمهور به ترک قدرت شد.

رهبر مخالفان همچنین هفته گذشته در مصاحبه‌ای با بی بی سی گفت که او این موضوع را که از آمریکا بخواهد در ونزوئلا مداخل نظامی بکند را در نظر می‌گیرد.

اما نیکلاس مادورو که از حمایت رهبران ارتش برخوردار است، گفته که قصد کناره‌گیری از قدرت را ندارد.

Share