کمالوندی: می‌توانیم راکتور پرشده از سیمان را راه‌اندازی کنیم

ایران اینترنششنال : بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت، ضمن تأکید بر این که «اقدام ایران مبتنی بر متن برجام است»، تهدید کرد که ایران حتی می‌تواند «راکتوری که لوله‌هایش با سیمان پرشده است را راه‌اندازی» کند.

او با این حال فورا اضافه کرد «که این اقدامات به عکس‌العمل طرف مقابل بستگی دارد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران که با شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت‌وگو می‌کرد، بار دیگر جزئیات تصمیم ایران درباره کاهش تعهدات خود در چارچوب برجام را تشریح کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی بار دیگر این امیدواری مقامات جمهوری اسلامی را تکرار کرد که «اروپا در دو ماهی که فرصت دارد، اقدام اساسی انجام دهد.»

کمالوندی همچنین نسبت به طرح پرونده هسته‌ای ایران در شورای امنیت هشدار داد و گفت که این موضوع «به معنی بازگشت به قبل است».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «به فرض اینکه موضوع به شورای امنیت برود، جمهوری اسلامی ایران دیگر خود را ملزم به برجام نمی داند و اقدامات دیگری که در موقع خود اعلام خواهد شد را انجام می‌دهد.»

این مقام جمهوری اسلامی به اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه در خرداد سال گذشته اشاره کرد.

چندی پس از خروج آمریکا از برجام، رهبر جمهوری اسلامی، مسئولان سازمان انرژی هسته‌ای ایران را موظف کرد «به‌سرعت آمادگی‌های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو فراهم آورند».

البته این دستور آیت‌الله خامنه‌ای نیز در چارچوب برجام بود.

این در حالی است که او پیش از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و خروج این کشور از برجام، مدعی شده بود که اگر آمریکا برجام را نقض یا پاره کند، جمهوری اسلامی آن را «آتش خواهد زد.»

Share