دونالد ترامپ: مایلم ایرانی‌ها با من تماس بگیرند

رادیو فردا : رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت گفت که «ایرانی‌ها بسیار تهدیدآمیز» بوده‌اند و در عین حال گفت که آماده مذاکره با تهران است.

اظهارات دونالد ترامپ یک روز پس از صدور فرمان اجرایی‌اش صورت می‌گیرد که صنایع فلزی و معدنی ایران را تحریم کرد و در عین حال گفته بود که «چشم به راه روزی هستم که با رهبران ایران ملاقات کنم تا به یک توافق برسیم و -خیلی مهمتر- گام‌هایی برداریم تا به ایران آینده‌ای بدهیم که شایسته آن است».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس‌جمهوری آمریکا به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «کاری که آنها (ایرانی‌ها) باید بکنند این است که با من تماس بگیرند، و با هم بنشینیم. ما می‌توانیم به توافق برسیم، یک توافق خوب، فقط نمی‌خواهیم که آنها سلاح هسته‌ای داشته باشند. و کمک می‌کنیم که به وضعیت عالی برگردند».

وی تاکید کرد که «من می‌خواهم آنها قوی و با عظمت باشند. اقتصاد قدرتمندی داشته باشند».

آقای ترامپ افزود: «آنها باید تماس بگیرند. اگر این کار را بکنند، ما آماده مذاکره هستیم».

وی با این حال مدعی شد که جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا با رهبران ایران در تماس است و به آنها گفته است که این کار را نکنند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت: «جان کری زیاد با آنها صحبت می‌کند و به آنها گفته که تماس نگیرند».

وی، جان کری را متهم به نقض «قانون لوگان» کرد. بر اساس این قانون، اگر افراد خارج از دولت آمریکا با کشورهای خارجی مذاکره کنند مجرم شناخته می‌شوند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید که جان کری باید به این دلیل تحت تعقیب قرار گیرد.

آقای ترامپ در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت که ایالات متحده برای این ناو هواپیمابر را به خلیج فارس فرستاد چون ایرانی‌ها «بسیار تهدیدآمیز بودند و ناچاریم که برای این کشور و سایر نقاط امنیت بالایی داشته باشیم».

اشاره وی به اعزام ناو آبراهام لینکلن است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه هفته جاری خبر آن را اعلام کرد. وی هدف از این اقدام را فرستادن پیامی «روشن و عاری از سوءتفاهم» به ایران عنوان کرده بود.

ناو آبراهام لینکلن روز پنجشنبه از کانال سوئز عبور کرد.

آقای ترامپ در خصوص علل اعزام این ناو به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «ما اطلاعاتی داریم که قابل گفتن نیست».

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان پیشتر در گزارشی اختصاصی از پنتاگون خبر داد که «جابه‌جایی» موشک‌های کوتاه‌برد ایران از جمله دلایل اعزام نیروی آمریکایی تازه‌نفس به خلیج فارس بوده است.

از آقای ترامپ پرسیده شد که آیا خطر درگیری نظامی با نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه وجود دارد؟

وی در پاسخ گفت: «فکر می‌کنم می‌توان گفت که همیشه، نه؟ نمی‌خواهم بگویم نه، ولی امیدوارم که این اتفاق نیفتد. ما یکی از پرقدرت‌ترین کشتی‌ها را در جهان داریم که به آب انداخته شده و نمی‌خواهیم کاری بکنیم».

Share