با فرا رسیدن ماه رمضان: زعفران در ایران تا دو میلیون تومان گرانتر شد

العربیه : عضو شورای ملی زغفران ایران، از گران شدن این محصول، به دلیل افزایش تقاضا در آستانه ماه رمضان در داخل و خارج ایران خبر داد.

قیمت زعفران که در فوریه ۲۰۱۹، اسفندماه ۱۳۹۷ با جهش ناگهانی روبرو شد و یک میلیون تومان به قیمت آن اضافه شد، در آستانه ماه رمضان نیز، افزایش قیمتی به مراتب بیشتر یافته است. علی حسینی، عضو شورای ملی زغفران ایران، جمعه ۱۰ ماه مه (۲۰ اردیبهشت)، در این باره به خبرگزاری ایلنا گفت: «بیشترین افزایش تقاضا برای زعفران ایرانی مربوط به کشورهای عرب همجوار است.»

او قیمت هر یک کیلوگرم زعفران دسته‌ای را در حال حاضر هشت میلیون تومان و هر یک کیلوگرم زعفران درجه یک را ۱۴ میلیون تومان اعلام کرد که پیش از این، از هفت میلیون تومان تا ۱۲ میلیون تومان بود.

حسینی، قیمت هر گرم زعفران در سوپر مارکتی‌ها بر اساس کیفیت را ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان اعلام کرد.

این عضو شورای ملی زعفران ایران، آغاز افزایش تقاضا و پس از آن رشد قیمت این محصول را از یک ماه پیش دانست که این روند، در ماه رمضان شدت بیشتری گرفت.

حسینی قیمت معامله هر کیلوگرم زعفران ایرانی در بازار جهانی را ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار عنوان کرد.

گفتنی است، غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران پیش از این، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، دلال‌بازی دولت در بازار زعفران را باعث افزایش قیمت این محصول اعلام کرد.

او سازمان مرکزی تعاون روستایی در ایران را ایفاگر نقش دلالان دانست که با خرید و دپو کردن زعفران، قیمت را روز به روز به دلخواه خود افزایش می‌دهد.

ایران با تولید بیش از ۸۸ درصد زعفران دنیا، مقام اول تولید زعفران جهان را در اختیار دارد، این در حالی است که زعفران‌کاران ایرانی به عنوان تولیدکننده این محصول، سود اندکی از فروش این محصول می برند. ۸۰ درصد زعفران ایران، به صورت خام‌فروشی به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

Share