واکنش جان کری به متهم شدن به تماس با ایرانی‌ها

یورونیوز – سخنگوی جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا روز پنجشنبه در واکنش به سخنان دونالد ترامپ درباره ارتباط وی با ایرانی‌ها گفت: «تمام چیزهایی که امروز رئیس جمهور ترامپ گفت اشتباه است. ختم کلام.»

وی که با شبکه خبری سی ان ان گفت‌وگو می‌کرد افزود: «او درباره واقعیت‌ها، در اشتباه است. درباره قانون در اشتباه است و غم‌انگیز اینکه درباره نحوه استفاده از دیپلماسی برای امنیت آمریکا هم در اشتباه است.»

دونالد ترامپ روز پنجشنبه در سخنرانی خود در کاخ سفید گفت: «دوست دارم ایرانی‌ها با من تماس بگیرند اما جان کری با آن‌ها خیلی صحبت می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که با من تماس نگیرند. (کری) ملاقات‌های زیادی با ایرانی‌ها داشته است و به آن‌ها می‌گوید که چه کار کنند.»

آقای ترامپ خواستار تعقیب قضایی جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دولت پیشین به دلیل نقض قانون لوگان شد.

بر اساس قانون لوگان هر شهروند یا مقام غیرمسئول آمریکایی، اگر با کشور متخاصم بدون اجازه مقامات ایالات متحده رابطه برقرارکند مجرم محسوب می‌شود.

پیش از این هم آقای ترامپ در توئیتی، جان کری را متهم به نقض قانون لوگان کرده بود و نوشت: «جان کری و دیگر افرادی که به او کمک کردند تا آمریکا وارد یک توافق بد هسته‌ای با ایران شود، به ایران توصیه‌های خیلی بدی کرده‌اند. آیا این نقض بزرگ قانون لوگان نیست؟»

جان کری نقش مهمی را در به سرانجام رساندن مذاکرات و دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵ بر عهده داشت.

به گزارش بی بی سی جان کری سال پیش گفته بود که از زمان ترک وزارت امور خارجه، “سه یا چهار بار” محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در نشست‌های بین‌المللی دیده و از زمان خروج آمریکا از برجام با هیچ مقام ایرانی دیدار نکرده است.

آقای کری پیشتر گفته بود “ایرانی‌ها آماده مذاکره هستند تا این مسایل را حل کنند، اما دولت دونالد ترامپ خط دیگری را دنبال می‌کند.”

توافق هسته‌ای با ایران در دوران حضور آقای کری در وزارت امور خارجه آمریکا و در مذاکرات طولانی و فشرده به دست آمد.

مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد هم در این باره شبکه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفته است او از این که آقای کری به دولت ایران گفته باشد با کاخ سفید تماس نگیرد، “اطلاعی ندارد و این موضوع جدیدی برای ما است.”

آقای ترامپ تا کنون بارها آقای کری را به برقراری “تماس‌های غیر قانونی” با مقام‌های ایران متهم کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ گفته‌اند تماسی با طرف آمریکایی برقرار نکرده‌اند.

نقض قانون لوگان، یک جرم جنایی محسوب می‌شود. دو نفر در سال‌‌های ۱۸۰۲ و ۱۸۵۲ رسما متهم شدند اما هیچ کدام به خاطر آن مجرم شناخته نشدند.

این قانون در سال ۱۷۹۹ تصویب شده و هر فردی که از سوی دولت آمریکا مامور نشده، حق مذاکره با دولت‌های خارجی را که دولت آمریکا با آن تخاصم دارد را ندارد.

Share