فلامینگوهای مهاجر بعد از دو سال به اصفهان بازگشتند

بی بی سی : مقام های محلی اصفهان می‌گویند که با آبگیری نسبی تالاب گاوخونی، اولین گروه از فلامینگوهای مهاجر پس از دو سال به اصفهان برگشته‌اند.

یک مقام محیط زیستی اصفهان به خبرگزاری ایرنا گفته است که تعداد اولین گروه فلامینگوهایی که به اصفهان بازگشته‌اند، دویست قطعه است.

این گونه پرنده آبزی در مهاجرت‌های بهاره از عرض های جغرافیایی شمالی به سمت مناطق میانی و جنوبی پرواز می کند.

بارش ها و سیلاب های فروردین امسال منجر به آبگیری بخشی از تالاب گاوخونی اصفهان و تجدید حیات برخی از پوشش های گیاهی منطقه شده است.

خبرگزاری ایرنا می گوید برخی از گونه های جانوری از جمله فلامینگو، انواعی از اردک ها، مرغابی‌ها، غازها، پرستوهای دریایی و پلیکان وارد گاوخونی شده‌اند.

گاوخونی یکی از ۱۹ تالاب بین‌المللی ایران است. این تالاب چهار سال قبل از انقلاب بهمن ۱۳۵۷در کنوانسیون بین‌المللی رامسر به ثبت رسید.

وسعت گاوخونی حدود ۴۷۶ کیلومتر مربع است و در انتهای مسیر رودخانه زاینده‌رود در فاصله ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و ۳۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.

کاهش تبعات تغییرات آب و هوایی، تصفیه پساب های جاری شده در زاینده‌رود، پرکردن سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از سیلاب، جاذبه‌های گردشگری، تثبیت شن های روان و گنجینه متنوع زیستی و ژنتیکی از جمله ارزش ها و کارکردهای تالاب گاوخونی است.

ایران از جمله کشورهایی است که در سال های اخیر با خشکسالی و کم آبی شدیدی رو به رو بوده است. حدود دو ماه پیش باران های شدیدی در اغلب مناطق ایران به راه افتاد که به جاری شدن سیل و خرابی های گسترده انجامید.

بحران آب در اصفهان باعث بروز درگیری و تجمعات اعتراضی پی در پی در سال های اخیر شده بود.

Share