مصالح ساختمانی تا ۳۳۵٫۶ درصد گران شد؛ ۶۰ درصد از خانواده‌ها دیگر قادر به خرید ملک نیستند

کیهان لندن : ارقام به دست آمده در طرح «آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی» نشان می‌دهد همه مصالح ساختمانی در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ نسبت به همین بازه زمانی در سال ۱۳۹۶ با افزایش قیمت روبرو شده است.

بر اساس آمار به دست آمده در این طرح بیشترین افزایش قیمت مربوط به «ورق استیل» با ۳۳۵٫۴ درصد بوده است.

طرح «آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی» از بیش از ۳۰ سال پیش در ایران اجرا می‌شود که بر اساس آن افزایش و یا کاهش قیمت ۱۲۷ قلم کالای زیرمجموعه مصالح ساختمانی هر شش ماه یکبار و در نیمه اول و دوم هر سال محاسبه و آمار آن منتشر می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از این طرح که مربوط به نیمه دوم سال ۱۳۹۷ است «ورق استیل» در صدر جدول افزایش قیمت مصالح ساختمانی قرار گرفته است. ورق استیل نسبت به نیمه دوم سال ۱۳۹۶، ۳۳۵٫۴ درصد و نسبت به نیمه اول سال ۱۳۹۷ با ۲۰۶٫۸ درصد افزایش قیمت روبرو شده است.

همچنین کمترین افزایش قیمت نسبت به نیمه دوم سال ۱۳۹۶ مربوط «مخلوط شن و ماسه‌ی رودخانه‌ای-تونان» با ۲٫۳ درصد بوده است.

گفتنی است گرانی مصالح ساختمانی در کنار رکود شدید موجب کاهش ساخت و ساز در ایران و همچنین بیکاری ۶۰ درصد از کارگران ساختمان شده است.

اما در آنسوی بحرانی که در بازار مسکن به وجود آمده میلیون‌ها نفر کم‌کم باور کرده‌اند که باید رویای «صاحب‌خانه شدن» را فراموش کنند.

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند که ایجاد بحران و افزایش تورم در اقتصاد کلان کشور به دلیل تحریم‌ها نیز وضعیت بازار مسکن را پیچیده‌تر خواهد کرد.

رشد ۲ تا ۳ برابری قیمت مسکن طی یکی دو سال گذشته و فاصله عمیق قیمت ملک با سطح درآمد عموم مردم در ایران موجب شده که بسیاری از خانواده‌هایی که تا چندی پیش در حال برنامه‌ریزی برای خرید ملک بودند اکنون دستیابی به این هدف را غیرممکن قلمداد می‌کنند.

فردین یزدانی کارشناس اقتصاد مسکن در این‌باره گفته است که این روزها ۶۰ درصد از خانواده‌های ایرانی در شرایط موجود دیگر قادر نخواهند بود ملکی خریداری کنند.

فردین یزدانی گفته است: «به‌ عنوان یک شاخصه خیلی سرراست بخواهم بگویم تا سال‌های حول‌وحوش ۸۲ اگر از هر صد خانوار جدیدی که تشکیل می‌شد بیش از ۶۰ خانوار قادر بودند وارد بازار ملکی و حدود ۴۰ خانوار وارد بازار استیجاری یا خانه‌های سازمانی یا اشکال دیگر واحدهای مسکونی غیرملکی می‌شدند الان این نسبت کاملاً به‌عکس است؛ یعنی ۶۰ درصد خانوارها قادر به ورود به بازار خرید ملک نیستند.»

تحلیل این کارشناس اقتصادی اینست که روند پیش آمده موجب شده تقاضا برای بازار استیجاری افزایش پیدا کند. از طرف دیگر جهش لجام‌گسیخته قیمت مسکن که از سال گذشته همراه با تحولات در عرصه اقتصاد کلان و بازار و دارایی‌های خارجی به‌خصوص ارز اتفاق افتاد و متأثر از آنها بوده باعث شد که ارزش ثروت خانوارهای مالک افزایش پیدا کند و در نتیجه انتظار مالک‌ها از بازدهی ملک‌شان به عنوان ثروت موجب خواهد شد که قیمت‌ها با افزایش روبرو شود.

Share