۳ برند چینی بازار خودرو ایران را ترک کردند

یک کارشناس بازار خودرو درباره آینده خودروهای چینی در ایران به تجارت‌نیوز گفت: ماندن یا نماندن خودروهای چینی در بازار ایران بستگی به شرایط سیاسی کلان کشور دارد.

بابک صدرایی به ترک برخی خودروهای چینی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر خودروهای چینی همچون جیلی، هاوال و ام جی برندهایی هستند که بازار ایران را در این شرایط تحریم ترک کردند. در این بین برندهای چینی دیگر همچون چری، برلیانس، جک و دانگ فنگ نیز هستند که با خودروسازان دولتی در حال فعالیتند و همچنان در این شرایط سخت در بازار ایران حضور دارند.

او اظهار کرد: در ادامه چنین شرایطی باید دید که آیا دولت ارز مورد نیاز را برای واردات خودرو تامین خواهد کرد؟ به هر حال آن دسته خودروهایی که در ایران ادامه فعالیت می‌دهند در این بازار ۸۰ میلیون نفری برنامه‌ریزی کرده‌اند. البته به محض اینکه فشارهای بین‌المللی در بازار ایران سخت‌تر شود، این مدل خودروهای نام برده نیز بازار ایران را ترک خواهند کرد.

صدرایی در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت خودروهای چینی گران خواهد شد؟ پاسخ داد: قیمت خودروهای چینی نیز بستگی به قیمت دلار دارد. چنانچه شرایط قیمت ارز به همین شیوه باقی بماند قیمت‌ها ممکن است که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد گران شود.درباره قیمت خودروهای چینی بستگی دارد که شرکت‌ها، خودروهای مورد نظر را با چه قیمتی خریداری کرده‌اند.

او اظهار کرد: در حال حاضر قیمت خودروهای چینی گران شده است اما آینده قیمت خودروها بستگی به میزان نوسان دلار دارد. همچنان یک سری خریدارها در بازارها وجود دارند که می‌خواهند منابع مالی‌شان را به کالا تبدیل کنند؛ این در حالی است که با افزایش قیمت خودرو دیگر شاهد مصرف‌کننده واقعی در این بازار نخواهیم بود.

Share