وزیر اقتصاد:‌ اسامی کسانی که ارز صادراتی را به ایران بازنگرداند به قوه قضائیه ارسال می‌شود

فرهاد دژپسند،‌ وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران می‌گوید بانک مرکزی در نظر دارد اسامی کسانی که ارز صادراتی را به کشور بازنگردانده‌اند به قوه‌قضائیه معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به جلسه‌ای با کارآفرینان و درخواست همراهی از آن‌ها برای جلوگیری از «شوک اقتصادی» در کشور، گفت: «از صادرکنندگان درخواست کرده‌ایم که ارز صادراتی را به کشور بازگردانند.»

او اعلام کرد:‌ «اسامی افرادی که اصرار دارند ارز صادراتی را بازنگردانند موجود است و بانک مرکزی آن را منتشر می‌کند.»

این موضع‌گیری در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته‌، حسین میرشجاعیان،‌ مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی،‌ اعلام کرده بود که از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز صادراتی اختصاص داده شده ۳۰ میلیارد دلار آن «نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری» وارد کشور نشده است.

بانک مرکزی در آبان سال گذشته از تمامی کسانی که درخواست دریافت ارز صادراتی از طریق سامانه نیما را داشتند،‌ تعهدنامه‌ای مبنی بر بازگشت ارز به داخل کشور اخذ کرده بود.

پس از آن در بهمن ماه سال گذشته، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی از اتاق بازرگانی درخواست کرد تا با تشکیل کمیته‌ای متشکل از فعالان اقتصادی، وزرای اقتصاد و صنعت، بار دیگر تلاش برای تسهیل بازگشت ارز صادراتی از سر گرفته شود.

Share