عربستان سعودی صادرات نفت به هند را دو میلیون بشکه افزایش می‌دهد

هند از توافق با عربستان سعودی برای افزایش خرید نفت خام از این کشور به میزان ۲ میلیون بشکه در ماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از تیر ماه سال جاری، شرکت آرامکو صادرات نفت خام خود به شرکت نفت هند را تا ۲ میلیون بشکه در ماه افزایش خواهد داد. این افزایش صادرات برای مدت ۶ ماه یعنی آذر ماه ادامه خواهد داشت.

این توافق پس از آن صورت گرفت که در ماه گذشته عربستان سعودی در جریان دیدارهایی با خریداران هندی، این موضوع را مورد مذاکره قرار داده بود تا کاهش سهم ایران در بازار معاملات نفت پس از اتمام معافیت‌های نفتی آمریکا را جبران کند.

شرکت نفت هند پیشتر طی یک قرارداد خرید ۵/۶ تن نفت خام از شرکت نفت آرامکو در عربستان سعودی را برای سال مالی ۲۰۱۹-۲۰ مورد توافق قرار داده بود. این توافق که از ماه گذشته میلادی شروع شد، امکان خرید بیشتر نفت خام تا دو میلیون تن را نیز مورد اشاره قرار می‌دهد.

آک شارما، مدیر مالی شرکت نفت هند، درباره این توافق گفت: «ما به آن‌ها (شرکت نفتی آرامکو) گفتیم که از تیرماه دو میلیون بشکه نفت بیشتری از شما می‌خواهیم و آن‌ها هم با این درخواست موافقت کردند.»

بر اساس این گزارش،‌ در سال ۲۰۱۲ نیز هم‌زمان با افزایش تحریم‌های نفتی علیه ایران عربستان‌ سعودی همراه با عراق سهم صادرات نفت آسیایی خود را افزایش داده بود.

هند دومین خریدار عمده نفت ایران پس از چین است. محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که هفته گذشته برای مذاکرات دوجانبه پیرامون همکاری‌های اقتصادی به هند سفر کرده بود،‌ این کشور را از «شرکای نزدیک ایران» خوانده بود.

Share