سوریه برای دومین شب پیاپی هدف «حمله اسرائیل» قرار گرفت

رادیو فردا : خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که این کشور در ساعات شامگاهی شنبه ۲۸ اردیبهشت برای دومین شب پیاپی هدف حمله قرار گرفته است.

این خبرگزاری اضافه کرد که «پدافند هوایی ارتش با اهداف دشمن از سمت قنیطره مقابله می‌کند».

خبرگزاری سانا فیلمی از رهگیری اجسام نورانی در آسمان سوریه را نیز در وبسایت خود قرار داده اما جزییات بیشتری منتشر نکرد.

از سویی گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که از لندن رخدادهای جنگ سوریه را پیگیری می‌کند، در گزارشی مدعی شد که اسرائیل به «محل تمرکز نیروهای سپاه پاسداران ایران، حزب‌الله و نیروهای سوری در جنوب سوریه حمله کرده است».

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که عمدتا یک منبع معتبر محسوب می‌شود، افزود جنگنده‌های اسرائیلی از آسمان قنیطره موشک‌های خود را به سوی اهداف مورد نظر شلیک کردند و دست‌کم دو موشک به پایگاه تیپ ۹۰ ارتش سوریه اصابت کرد.

این گزارش افزود که پدافند سوری حداقل یکی از موشک‌های اسرائیلی را رهگیری و منهدم کرد.

یک شب پیش از آن، سوریه اسرائیل را متهم کرد که عامل حمله راکتی از منطقه قنیطره به خاک این کشور بوده اما در خصوص حمله شنبه شب هنوز صریحا به نام اسرائیل اشاره نکرده است.

اسرائیل که به گزارش‌ها درباره حمله جمعه شب واکنش نشان نداد، در خصوص رویداد شامگاه شنبه نیز سکوت کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته بود منطقه الکسوه، در حومه دمشق، که انبارهای تسلیحاتی و موشکی ایران و حزب‌الله در آن قرار دارد، هدف موشک‌های اسرائیل در حمله جمعه شب بود.

اسرائیل می‌گوید که حضور نظامی ایران و هم‌پیمانان تهران در سوریه را تحمل نخواهد کرد و جهت مقابله با آن در سال‌های اخیر «صدها بار» به سوریه حمله کرده است.

اما تکرار این نوع حملات به سوریه، در دو شب پی در پی، در شامگاه جمعه و شنبه، این بار با تنش جاری میان ایران و آمریکا در خلیج فارس و تشدید نگرانی از درگرفتن برخورد نظامی احتمالی میان تهران و واشینگتن، هم‌زمان شده است.

این حملات همچنین در حالی است که اسرائیل شنبه شب فینال مسابقه انتخاب بهترین ترانه اروپا، یورو ویژن را میزبانی می‌کند و ده‌ها هزار گردشگر از جهان به تل‌آویو رفته و صدها میلیون تن در جهان روند این مسابقه را دنبال کرده‌‌اند.

Share