عادل جبیر: می‌خواهیم مانع جنگ در منطقه شویم

دویچه وله : خبرگزاری رویترز روز یک‌شنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) به نقل از عادل جبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی گزارش داد که این کشور تلاش می‌کند مانع بروز جنگ در منطقه شود.

او این سخنان را با اشاره به مناقشه میان ایران و آمریکا و تنش‌ها میان تهران و ریاض بیان کرده که در روزهای گذشته و پس از آسیب دیدن چند نفت‌کش در بندر فجیره امارات متحده عربی بالا گرفته است.

در این حادثه که هنوز جزئیات آن روشن نشده چهار نفت‌کش، از جمله دو شناور متعلق به عربستان سعودی آسیب دیدند.

در روزهای گذشته حمله‌هایی نیز به تاسیسات نفتی عربستان سعودی رخ داده که وزیر انرژی این کشور، خالد فالح آنها را به گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن نسبت می‌دهد.

عادل جبیر ضمن تاکید بر تمایل ریاض برای جلوگیری از جنگ در منطقه هشدار داده که عربستان آماده است با “شدت و قاطعیت” به هر اقدام تنش‌آفرینی واکنش نشان دهد. او می‌گوید در مناقشه میان تهران و ریاض اکنون “توپ در زمین ایران است”.

به گزارش رویترز، ملک سلمان، پادشاه عربستان از سران کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی دعوت کرده که برای رایزنی در مورد پیامد “حمله‌های خرابکارانه” یک‌شنبه گذشته در بندر فجیره روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت در مکه گرد هم آیند.

درخواست خروج شهروندان بحرین از ایران و عراق

در همین حال وزارت خارجه بحرین با صدور بیانیه‌ای با اشاره به “وضعیت بی‌ثبات و افزایش تنش‌ها” در منطقه از شهروندان این کشور خواست “در اسراع وقت” عراق و ایران را ترک کنند.

وزارت خارجه بحرین روز شنبه اوضاع منطقه را “متزلزل و خطرناک” خواند و به شهروندان بحرینی توصیه کرد از سفر به ایران و عراق خودداری کنند. ایالات متحده آمریکا نیز چند روز پیش دستور خروج کارمندان “غیرضروری” سفارت‌خانه این کشور در عراق را صادر کرد.

در پی تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران که هدف آن به صفر رساندن صادرات نفت این کشور عنوان شده، شماری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند در صورتی که امکان فروش نفت خود را نداشته باشد، اجازه صدور نفت خام از تنگه هرمز را نخواهد داد.

وزیر خارجه بحرین، خالد بن احمد آل خلیفه، روز پنج‌شنبه تصریح کرد به ایران اجازه داده نمی‌شود “حتی برای یک روز” تنگه هرمز را ببندد. عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش تندی به این سخنان به مقامات بحرین توصیه کرده که “حد و اندازه خود را در تهدید بزرگتر از خود بشناسند”.

Share