روحانی: مذاکره در شرایط فعلی را قبول ندارم

دویچه وله : ترامپ می‌گوید که ایران هر زمان که اماده باشد می‌تواند برای مذاکره تماس بگیرد. روحانی در مقابل از “جمع‌شدن همه دشمنان ۴۰ سال گذشته ایران در کاخ سفید” و بدترین تحریم‌ها سخن می‌گوید و مذاکره در شرایط فعلی را رد می‌کند.

ترامپ، رئيس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت در حساب کابری توییتر خود نوشت گزارش‌های منتشر شده درباره تلاش دولت این کشور برای انجام گفت‌وگو با ایران حقیقت ندارند.

او با دروغ خواندن گزارش‌های منتشر شده افزود: «ایران زمانی که آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت. در همین حال فروپاشی اقتصادی ان‌ها ادامه دارد. بسیار ناراحت کننده برای مردم ایران.»

روحانی: شرایط مساعد نیست

همزمان حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز در دیدار با برخی روحانیون در تهران گفت: «کسانی در کاخ سفید هستند که طی ۴۰ سال گذشته راه مقابله با کشور ما را فشار و جنگ می‌دانستند و امروز همه این افراد در کاخ سفید یکجا جمع شده‌اند.»

او با بیان اینکه خوشبختانه مردم باور دارند که در این برخورد و تنش ما آغازگر نبودیم، افزود: «دشمن همواره به دنبال این بود که ما آغازگر باشیم.»

روحانی با اشاره به استدلال و دلایل افرادی در درون ایران برای خروج از توافق هسته‌ای تصریح کرد: «ایستادگی در این زمینه هم کار سختی بود.»

به گفته رییس‌جمهور ایران این کشور در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانکی و فروش نفت با مشکلات و شرایط امروز روبرو نبوده است.

او تصریح کرد: «بنده طرفدار مذاکره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم.»

حسن روحانی با طرح این ادعا که وزارت خارجه امریکا چندین بار درخواست مذاکره داده است گفت: «شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است.»

سخن روحانی تکرار اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای است که مکرراَ مذاکره با آمریکا را رد کرده است. او در تازه‌ترین موضع‌گیری در این رابطه، سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) در دیدار با مسئولان حکومت ایران گفت که “جنگی با آمریکا به وقوع نمی‌پیوندد. خامنه‌ای در خطاب به طرفداران داخلی مذاکره با آمریکا، بار دیگر مذاکره با دولت ترامپ را رد کرد و آن را “سم” خواند. او گفت: «تا وقتی آمریکا این است که الان هست، مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است.»

Share