سفر ظریف به بغداد هم‌زمان با تلاش عراق برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا

در ادامه سفرهای منطقه‌ای برای مذاکره با رهبران سیاسی کشورهای همسایه،‌ محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران، عصر شنبه چهارم خرداد، وارد بغداد شد.

بنا بر گزارش‌ها، وزیر امور خارجه ایران در راس یک هیات دیپلماتیک برای مذاکره پیرامون مسایل منطقه‌ای وارد پایتخت عراق شده است. این سفر هم‌زمان با تلاش مقام‌های عراق برای میانجی‌گری پیرامون تنش تهران و اشنگتن صورت گرفته است.

هفته گذشته، اخباری از سفر هیات‌‌های دیپلماتیک عراقی به ایران برای تسهیل مذاکره بین ایران و آمریکا و کاهش تنش منطقه‌ای منتشر شده بود. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران این سفرها را تایید کرده بود.

همچنین،‌ ظهر شنبه چهارم خرداد، تعدادی از مردم شهرهای کربلا و بغداد با برگزاری تظاهراتی ضد جنگ از امکان کشیده شدن درگیری نظامی ایران و آمریکا به کشور خود ابراز نگرانی کردند. این تظاهرات با فراخوان مقتدی صدر،‌ از رهبران شیعه عراق،‌ صورت گرفته بود.

پیش از این سفر،‌ ظریف به اسلام‌آباد رفته و در آن‌جا با عمران خان، نخست‌وزیر،‌ و مقامات دولتی و نظامی آن کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.

سفر ظریف به بغداد ۶ روز پس از حملات راکتی در منطقه سبز بغداد در شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت اتفاق می‌افتد. این حمله تنش‌ها و تحرکات منطقه‌ای بین تهران و واشنگتن را افزایش داده بود.

جمعه سه خرداد، مایکل گیلدی، مدیر ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، در یک موضع‌گیری رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به دست داشتن در حملات راکتی در نزدیکی سفارت آمریکا متهم کرده بود.

با افزایش تنش‌ها بین تهران و واشینگتن، ثامر غضبان‌ وزیر نفت عراق هم امروز از امکان بسته شدن تنگه هرمز سخن گفته و اعلام کرد کشورش برای هر سناریویی خود را آماده کرده است.

Share