مالر: اعلام جرم علیه ترامپ جزو گزینه‌های ما در تحقیقات نبود

رادیو فردا : رابرت مالر، بازرس ویژه در پرونده تحقیقات در خصوص مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، روز چهارشنبه هشتم خرداد تصریح کرد که در این تحقیقات گزینه اعلام جرم علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده را در اختیار نداشته است.

این نخستین بار است که رابرت مالر از زمان آغاز تحقیقات در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با خبرنگاران صحبت می‌کرد.

آقای مالر اظهار داشت، اگر از سوی کنگره آمریکا برای ادای شهادت احضار شود، حرفی بیشتر از آنچه که در گزارش خود آورده، ندارد.

این در حالی است که هم اکنون تحقیقات متعددی از سوی دمکرات‌ها در کنگره آمریکا در خصوص گزارش رابرت مالر و همچنین فعالیت تجاری دونالد ترامپ در جریان است.

در همین حال، برخی از دمکرات‌ها در کنگره آمریکا نیز خواهان استیضاح دونالد ترامپ هستند.

رابرت مالر پس از ۲۲ ماه تحقیقات، دو ماه پیش نتیجه‌گیری خود در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را به ویلیام بار، وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا، ارائه کرد.

رابرت مالر روز چهارشنبه بار دیگر بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاکید کرد.

او گفت: تلاش های چندگانه و سیستماتیکی برای دخالت در انتخابات ما وجود داشت و شایسته است که هر آمریکایی به این موضوع توجه کند.

در همین حال، دونالد ترامپ در توییتی بار دیگر تاکید کرد که «گناهی» در این زمینه مرتکب نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا نوشت: هیچ چیز در گزارش مالر تغییر نکرده است. شواهد کافی وجود نداشت و بنابراین در کشور ما فرد بی‌گناه است {محسوب می‌شود}. پرونده بسته شد. متشکرم.

مالر در ادامه گفت که قوانین و دستورالعمل‌های وزارت دادگستری اجازه متهم کردن رئیس جمهوری وقت آمریکا را به او نمی‌داد.

او اضافه کرد: بنابراین اعلام جرم علیه رئیس جمهوری گزینه‌ای نبود که ما در تحقیقات آن را در نظر بگیریم.

بازرس ویژه تحقیقات در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا همچنین اظهار داشت: اگر به صراحت مطمئن بودیم که رئیس جمهوری آمریکا جرمی مرتکب نشده است، آن را می گفتیم. اما در زمینه این که رئیس جمهوری جرمی مرتکب شده، به نتیجه قطعی نرسیدیم.

شماری از مخالفان دونالد ترامپ در کنگره با اشاره به یافته های تحقیقات بازرس مالر خواهان استیضاح دونالد ترامپ هستند.

جرالد ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان هم گفته است که با رابرت مالر برای ادای شهادت در این کمیته در تماس بوده است.

او در واکنش به اظهارات روز چهارشنبه آقای مالر گفت، با توجه به این که رابرت مالر نمی‌توانسته علیه رئیس جمهوری آمریکا اعلام جرم کند،بر عهده کنگره است که به جرائم، دروغ‌ها و سایر خلاف‌های دیگر دونالد ترامپ پاسخ بدهد.

جرالد ندلر تاکید کرد: هیچ کس،حتی رئیس جمهوری ایالات متحده بالاتر از قانون نیست.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، که تاکنون مقابل درخواست‌ها برای آغاز روند استیضاح دونالد ترامپ مقاومت کرده است، می‌گوید، آقای ترامپ به دنبال پیروزی در انتخابات آینده در سال ۲۰۲۰ است.

برخی از دموکرات‌ها نگرانند که استیضاح دونالد ترامپ بر محبوبیت وی در بین جمهوریخواهان بیفزاید.

در همین زمینه، چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، از نمایندگان کنگره خواست تا برای جلوگیری از دخالت روسیه در انتخابات‌ آمریکا دست به اقدامات بیشتری بزنند.

Share