پلیس ایران ‘در مورد ادعای قرار مصاحبه با میترا استاد ورود می‌کند’

بی بی سی : رئیس آگاهی تهران نسبت به گزارش یک سایت خبری در مورد میترا استاد، همسر مقتول شهردار سابق تهران واکنش نشان داده است. همچنین وزارت اطلاعات هرگونه ارتباطی با خانم استاد را تکذیب کرده است.

روز پنجشنبه، ۹ خرداد (۳۰ مه)، خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا – در گزارشی در مورد گزارش یک سایت خبری در مورد مصاحبه انجام نشده‌ای با میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی، وزیر آموزش و پرورش پیشین و شهردار سابق تهران، به نقل از علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ نوشت که “صد در صد پلیس به این موضوع ورود خواهد کرد و ما حتما با هماهنگی مقام قضایی از این سایت خبری بابت ادعایی که مطرح کرده است سئوال می‌پرسیم.”

رئیس پلیس آگاهی تهران همچنین “درباره اخبار ضد و نقیض و بعضا کذبی که از سوی برخی رسانه‌ها در مورد محمدعلی نجفی و میترا استاد مطرح می‌شود” گفته است که: “شهروندان باید بدانند که اخبار صحیح در این مورد از سوی پلیس و دستگاه قضایی منتشر می‌شود.”

آقای لطفی با اشاره به مطالبی که گاه از قول “منابع موثق” منتشر شده، از مردم خواسته است تا “به اخبار بعضا کذب که به نقل از منابع آگاه هم طرح شده و واقعیت ندارد” توجه نکنند و هشدار داده است که “قطعا اگر مواردی هم باشد که منجر به انتشار شایعات شود پلیس با آن برخورد خواهد کرد.”

در گزارش ایسنا از منبع “اخبار منتشر شده در فضای مجازی” در مورد قرار مصاحبه با خانم استاد نام برده نشده است اما روز سه‌شنبه و کوتاه مدتی پس از انتشار خبر قتل، سایت خبری انصاف نیوز گفت که میترا استاد روز پیش – دوشنبه – در تماس تلفنی با خبرنگار این سایت “خواهان این شد که گفتگویی داشته باشد و در این تماس، مسایل خصوصی خود را مطرح کرد، اما ظهر امروز خبر آمد که در خانه‌اش به ضرب گلوله کشته شده است.”

این سایت خبری گفت که تماس تلفنی روز دوشنبه، ساعت ۱۵:۳۱ به وقت محلی صورت گرفته بود و خانم استاد در مورد هدف خود از این مصاحبه گفته بود انتظار دارد “کمی از آبروی از دست رفته‌ام باز گردد.” به نوشته انصاف نیوز، وی نکاتی را هم در مورد شرایط زندگی مشترک با همسرش مطرح کرده بود.

انصاف نیوز در این گزارش، ضمن انتشار تصویر تماس تلفی خانم استاد روی صفحه تلفن گیرنده، توضیح داد که این تماس در روز تعطیل صورت گرفت و به همین دلیل امکان ضبط آن نبود و همچنین “در قالب مصاحبه نبوده است.” این تصویر تاریخ تماس آن را در روز دوشنبه و مدت تماس را ۷ دقیقه نشان می‌دهد.

گزارش این سایت خبری مبنای اخبار و اظهار نظرهای مختلفی قرار گرفته است.

روز پنجشنبه، امروز، انصاف نیوز با انتشار مطلبی تحت عنوان “روایت تکمیلی خبرنگار انصاف نیوز از آخرین تماس میترا استاد” به نقل از یکی از خبرنگاران خود توضیحاتی را در مورد “تماس‌های” میترا استاد با این سایت منتشر کرد.

به گفته خبرنگار انصاف نیوز، میترا استاد نخستین بار در پائیز ۱۳۹۷، بار دوم در زمستان همان سال و سرانجام در روز دوشنبه این هفته با این سایت تماس گرفته بود. خبرنگار انصاف نیوز در این گزارش مطالبی را هم به نقل از گفتگوهای میترا استاد با این سایت منتشر کرده است.

در خبر دیگری در همین زمینه، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی گفته است که همسر دوم محمدعلی نجفی هیچگونه ارتباط و همکاری با وزارت اطلاعات نداشته است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، یک مقام وزارت اطلاعات گفته است: “پخش این‌گونه ادعاهای کذب موجب تشویش افکار عمومی و قابل پیگیری قضایی است.”

برخی از منابع خبری از ارتباط میترا استاد با نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی خبر داده و همچنین به نقل از اقای نجفی گزارش شده بود که تلفن او شنود می‌شده است.

روز سه‌شنبه این هفته گزارش شد که میترا استاد، همسر دوم علیرضا نجفی در آپارتمان مسکونی خود در تهران به ضرب گلوله کشته شده است. گزارش‌های بعدی حاکی از بازداشت آقای نجفی و انتشار مطالب گوناگون در این زمینه بوده است.

آقای نجفی که از او با عنوان یکی از شخصیت‌های متمایل به جناح اصلاح‌طلب در جمهوری اسلامی نام برده شده، سال‌ها سمت وزارت آموزش و پرورش در جمهوری اسلامی را در اختیار داشت و برای مدتی هم شهردار تهران بود.

Share