پیروزی توکایف در انتخابات ریاست‌جمهوری قزاقستان

دویچه وله : از انتخابات قزاقستان به عنوان انتخاباتی یاد می‌شد که نتیجه آن از پیش روشن بود. قاسم جومرت توکایف، کاندید مورد نظر نورسلطان نظربایف، همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور به پیروزی رسید.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته پس از پایان انتخابات ریاست‌جمهوری قزاقستان به نظر می‌رسد که قاسم جومرت توکایف موفق به کسب حدود ۷۰ درصد از آرا شده باشد. شمارش آرا همچنان ادامه دارد. انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان روز یکشنبه ۱۹ خرداد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ارزیابی‌ها هم‌چنین حکایت از آن دارد که امیرجان کوزانف، نامزد اپوزیسیون این کشور موفق به کسب حدود ۱۵ درصد آرا شده و پس از توکایف در رده دوم قرار دارد.

انتخابات ریاست جمهوری در قزاقستان با تظاهرات و اعتراضات نیروهای اپوزیسیون همراه بود. در همین رابطه، ماموران انتظامی صدها نفر بازداشت کردند. معترضان این انتخابات را صوری خوانده و به نحوه برگزاری آن اعتراض داشتند.

پیروزی قابل پیش‌بینی

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود تاکید کرده است که نسبت به پیروزی توکایف هیچ تردیدی وجود نداشته است. نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری پیشین قزاقستان که زمام امور این کشور را از سال ۱۹۹۱ برعهده داشته است، توکایف را به عنوان جانشین خود معرفی کرده بود.

شش نامزد دیگر نیز در رقابت‌های انتخاباتی حضور داشتند. از آن بین، امیرجان کوزانف، نامزد اپوزیسیون از شانس بیشتری در قیاس با دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برخوردار بود. کوزانف در کارزار انتخاباتی از پاره‌ای سیاست‌های حکومت انتقاد کرده بود.

توکایف پیش از برگزاری انتخابات به مردم قزاقستان وعده برگزاری یک انتخابات “صادقانه، آزاد و عادلانه” داده بود. این در حالی است که سازمان امنیت و همکاری اروپا انتخابات قزاقستان را هیچگاه آزاد و عادلانه ارزیابی نکرده است.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر نیز سرکوب نیروهای اپوزیسیون این کشور را محکوم کرده‌اند. در جریان تظاهرات و اعتراضات روز یکشنبه نهم ژوئن، حدود ۵۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. ماموران انتظامی حتی در کار خبرنگاران خارجی نیز اختلال ایجاد کردند.

بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته میزان مشارکت مردم در انتخابات یاد شده حدود ۷۷ درصد اعلام شده است.

Share