یک نماینده مجلس: جلوی «مهمانی مختلط سفارتخانه‌ها» را بگیرد

ایران اینترنشنال : علیرضا سلیمی، عضو فراکسیون اصولگرایان ولایی در مجلس شورای اسلامی ایران، طی تذکری در نشست دوشنبه ۲۰ خردادماه مجلس از وزارت امور خارجه خواست تا «جلوی برگزاری مهمانی‌های مختلط در سفارتخانه‌ها» را بگیرد.

سلیمی با اشاره به آنچه «برگزاری مهمانی‌های مختلط شبانه در تهران و دستگیری چندین دیپلمات انگلیسی در این مهمانی‌ها» عنوان کرد، گفت: «در کشور ما برخی سفارتخانه‌های خارجی مهمانی‌های مختلط برگزار کرده و در ماه رمضان مشروب سرو کردند و در این میان هنرمندنماها نیز در این مراسم‌ها شرکت می‌کنند که این مساله جای تعجب دارد.»

نماینده محلات و دلیجان در مجلس، در بخشی از تذکر خود گفت: «انگلیسی‌ها در شرایط کنونی از هر ابزاری برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند، از این رو یک روز مراسم افطاری برگزار کرده و یک روز مهمانی‌های مختلط می‌گیرند.»

او افزود: «وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید جلوی اینگونه هنجارشکنی‌ها را بگیرند.»

علی لاریجانی، رییس مجلس دهم، در پاسخ به تذکر علیرضا سلیمی درباره «برگزاری مهمانی‌های مختلط توسط سفارتخانه‌های خارجی»، گفت: «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس باید این موضوع را پیگیری کند».

در چند هفته گذشته، خبرگزاری تسنیم یکی از رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران، با اشاره به برگزاری چند مهمانی در سفارتخانه‌های خارجی در تهران و شرکت دیپلمات‌های خارجی در مهمانی ایرانیان، خبر داد که «دو دیپلمات اروپایی در یک پارتی مختلط شبانه در تهران» بازداشت شده اند.

این خبرگزاری اعلام کرد که «یکی از این دیپلمات‌ها، فیبی ایوانز، رایزن اقتصادی سفارت بریتانیا در تهران» بودند و این «دو دیپلمات بریتانیایی و هلندی که بامداد روز جمعه دهم خرداد بازداشت شده بودند، پس از تحویل به پلیس امنیت احراز هویت و آزاد شدند.»

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران پس از آن در دوشنبه ۱۳ خرداد اعلام کرد که در مهمانی مورد نظر «مشروبات الکلی و مواد مخدر» نیز کشف شده و «تعداد قابل‌توجهی از بازیگران تئاتر و سینمای ایران» نیز حضور داشتند.

در ماه رمضان سال جاری نیز تسنیم، به برگزاری مراسم افطار در سفارت انگلیس در تهران انتقاد کرده بود، اما راب مک‌کر، سفیر بریتانیا در تهران، در پاسخ گفت که مراسم افطار این سفارت «نشانه احترام به اسلام» است.

دامنه سوءظن و اتهام‌های رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران علیه سفارتخانه‌های خارجی در تهران فراتر از انتقاد به «مهمانی‌های شبانه و مختلط» است. روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، در شماره ۱۶ اردیبهشت ماه خود «سفارتخانه‌های اروپایی در ایران» را به اجرای «پروژه نفوذ با پوشش حمایت از طرح‌های اجتماعی» متهم کرد.

این روزنامه نوشت: «سفارتخانه‌های کشور‌های اروپایی در کشورمان فعال‌تر شده‌اند و بعد از فعالیت‌های مرکز فرهنگی سفارت فرانسه و برگزاری کلاس‌های زبان فرانسه و راه‌اندازی کامپوس فرانس ایران برای پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های فرانسوی و برخی اقدامات فرهنگی دیگر»، اخیرا «سفارت استرالیا جشنواره فیلم‌های ایرانی را با حضور چهره‌های مطرح سینمای ایران در محل باغ این سفارتخانه برگزار کرد و سفارت آلمان هم از این قاعده عقب نماند و از پروژه‌های اجتماعی در ایران حمایت مالی» می‎کند.

روزنامه جوان با انتقاد از آنچه «سیاست باز دولت در قبال فعالیت‌های کشور‌های اروپایی» خواند، هشدار داد که فعالیت سفارتخانه‎ها «می‌تواند بسترساز آسیب‌های بعدی در جامعه باشد و جریان نفوذ در ساختار‌های کشور را رقم بزند».

این روزنامه با تکرار اتهام‌هاییچون «جاسوسی» علیه «فعالان محیط‌زیستی و استارت‌آپی» نوشت که آنها «با حامیان اروپایی در کشور نیرو‌های نفوذی بودند و جاسوس از آب درآمدند».

روزنامه جوان ابعاد «نفوذ» سفارتخانه‎ها در ایران را همه جانبه توصیف کرد و حتی نوشت: «با بازتر شدن در‌های کشور به سوی حضور کشور‌های غربی و نفوذ آن‌ها در جریانات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور مواجهیم» که می‌تواند «آسیب‌های اجتماعی را چندوجهی کند».

Share