اخبار غیررسمی از «کشته شدن یک زندانی سیاسی» در زندان فشافویه

ایران اینترنشنال : منابع غیررسمی از کشته شدن یک زندانی سیاسی به نام علیرضا شیرمحمدی در زندان فشافویه خبر دادند.

این زندانی سیاسی از اسفند سال گذشته بیش از یک ماه با خواسته «انتقال به زندانی دیگر» در اعتراض به وضعیت فاجعه بار زندان فشافویه دست به اعتصاب غذا زد؛ اعتصاب و خواسته‌ای مشابه «وحید صیادی نصیری» زندانی سیاسی دیگری که ۲۱ آذرماه سال گذشته در زندان لنگرود قم بر اثر اعتصاب غذا جان خود را از دست داد.

بنابر گزارش‎ها شیرمحمدی، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، «در پی حمله دو نفر از زندانیان جرائم غیرسیاسی با چاقو از ناحیه شاهرگ و شکم به شدت آسیب دید و پیش از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد».

شیرمحمدی که برخی منابع از او به عنوان «علیرضا شیرمحمدعلی⁩» نامبرده‌اند یکی از زندانیان اعتراضات سال ۱۳۹۷ است که به اتهام «توهین به مقدسات، توهین به امام و رهبرانقلاب، و تبلیغ علیه نظام» به ۸ سال زندان محکوم شده بود.

تا پاییز سال گذشته که وحید صیادی نصیری بر اثر اعتصاب غذا در «زندان لنگرود» قم جان خود را از دست داد، شیرمحمدی و شمار دیگری از زندانیان سیاسی در فهرست زندانیان سیاسی و عقیدتی گم‎نام قرار داشتند؛ زندانیان کمتر شناخته شده‌ای که در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ و بعد از آن به فعالیت سیاسی رو آوردند، بسیاری از آن‎ها مدت‎ها در بازداشت به سر بردند و برخی از آن‎ها با احکام سنگین زندان مواجه شدند.

علیرضا شیرمحمدی در ۲۶ تیر۱۳۹۷ به دلیل آنچه «فعالیت در فضای مجازی» عنوان شد، بازداشت و پس از محاکمه به زندان فشافویه منتقل شد. او در ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۷ به همراه یک زندانی دیگر به نام «برزان محمدی» در اعتراض به وضعیت نا مناسب و محرومیت‎های گسترده ای که در زندان فشافویه اعمال می شود، دست به اعتصاب غذا زدند.

خواسته شیرمحمدی در این اعتصاب غذا که تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ بیش از یک ماه ادامه داشت «اجرای اصل تفکیک جرایم» و انتقال از زندان فشافویه به زندان اوین یا زندان رجایی‌شهر بود.

در ۲۷ اسفندماه سال گذشته، سایت فعالان حقوق بشر، هرانا، نامه‎ای از شیرمحمدعلی منتشر کرد که این زندانی سیاسی در آن به بیان «درخواست‌ها و مشکلاتش در مدت نگهداری در زندان تهران بزرگ» پرداخته بود.

او در این نامه نوشته بود که «۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ به اتهام اعتراض مدنی در فضای مجازی دستگیر و پس از تحمل ۳۶ روز زندان انفرادی جهت تحقیقات توسط ضایطین تحت قرار تامین به مبلغ ۸۰ میلیون تومان کفالت قرار گرفتم» اما «دادسرا و دادگاه انقلاب بدون دلیل موجه و شرعی و قانونی از قبول کفالت امتناع می‌کنند.»

این زندانی سیاسی در ادامه نامه تاکید کرده بود که تا زمان نگارش نامه با وجود رسیدگی به پرونده «در دادگاه و صدور رای محکومیت همچنان به مدت ۸ ماه است که در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شوم» و با وجود اینکه «قانون و مسئولین ارشد قوه قضاییه تاکید بر قبول قرار وثیقه دارند» اما «منابع رسیدگی قضایی همچنان از اطاله دادرسی بنده که ۲۱ سال سن دارم و تک فرزند هستم و نان‌آور خانواده و مادرم محسوب می‌شوم خودداری می‌کنند».

شیرمحمدی در این نامه که در دوره اعتصاب غذای خود نوشت، تاکید کرده بود که «از حقوق اجتماعی یک زندانی محروم هستم و خواسته‌های مکررم برای قبول وثیقه و تسریع در انتقال به زندانی دیگر (زندان اوین) بی‌پاسخ مانده است.»

این زندانی سیاسی با اشاره به اینکه «به دلیل مشکلات مالی توانایی گرفتن وکیل و پیگیری امور پرونده‌ام را ندارم»، نوشته بود: «در زندان تهران بزرگ به سختی گذران دوران حبس می‌نمایم. نظام جمهوری اسلامی که به گفته خودش کار را رسیدگی بر مبنای رافت اسلامی قرار می‌دهد، فشار روحی و روانی‌ای بر من وارد کرده است که وجاهت شرعی و قانونی ندارد.»

شیرمحمدی در پایان این نامه تاکید کرده بود که در جریان اعتصاب غذا «هیچ رسیدگی‌ای به خواسته‌هایم نشده است» و «هر یک از مسئولان زندان و مراجع قضایی، مسئولیت رعایت حقوق مرا بر عهده دیگری گذاشته است تا به این ترتیب از خود رفع تکلیف کرده باشند.»

علیرضا شیرمحمدی و برزان محمدی بیش از یک ماه بعد در ۲۷ فروردین پیس از وعده رسیدگی از سوی مقام‌های قضایی به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

در هفته‌های گذشته خبری مبنی بررسیدگی به خواسته شیرمحمدی از سوی مقام‌های قضایی اعلام نشد تا شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ که منابع غیررسمی از زندان فشافویه از کشته شدن این زندانی سیاسی بر اثر جراحات ناشی از ضربات چاقوی دو زندانی غیرسیاسی خبر دادند.

مراجع و مقام‌های قضایی، مسئولان زندان فشافویه و خانواده شیرمحمدی تاکنون خبر کشته شدن این زندانی سیاسی را تایید یا رد نکرده‌اند.

Share