شینزو آبه در خلال تنش‌های ایران و آمریکا وارد تهران می شود

بی بی سی : شیزو آبه نخست وزیر ژاپن امروز در آغاز سفری تاریخی وارد تهران می شود. آقای آبه اولین نخست وزیر ژاپن است که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می کند.

آقای آبه که به تازگی با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و نیز محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کرده با آیت الله خامنه ای رهبر این کشور و حسن روحانی رییس جمهوری آن دیدار خواهد کرد.

او درحالی وارد تهران خواهد شد که در آستانه این سفر دو روزه با رییس جمهوری آمریکا تلفنی گفت و گو کرد.

هدف از این سفر که در بهبوهه بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا انجام می شود کاهش تنش بین تهران واشنگتن و یا حتی تلاش برای نزدیک تر کردن دو طرف به میز مذاکره است.

هفته گذشته سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرد آقای آبه به دنبال نقشی فعال برای رسیدن به یک راه حل مسالمت آمیز است. نقشی که در سفر آقای ترامپ به توکیو نیز بر آن تاکید شد.

آقای ترامپ در سفر خود به ژاپن ابراز امیدواری کرد که شینزو آبه به دلیل رابطه خوبی که با دولت ایران دارد بتواند کار را پیش ببرد.

این اولین سفر آقای آبه به عنوان نخست وزیر ژاپن به ایران است اما اولین دیدارش با آیت الله خامنه ای نیست. او در ۲۹ سالگی زمانی که پدرش وزیر خارجه ژاپن بود به عنوان دستیار اجرایی همراه پدرش به تهران رفته بود.

شینتارو شینزو آبه در آن زمان در تلاشی برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق به تهران رفته بود در دیدار با علی خامنه ای، رییس جمهوری وقت ایران، حضور داشت.

اینکه آقای آبه کدام گره کلاف سردرگم تنش میان ایران و آمریکا را می تواند بگشاید مشخص نیست. ایران صریحا گفته حاضر به مذاکره با آمریکا نیست . وزیر خارجه ایران روز گذشته گفت تنها راه کاهش تنش توقف جنگ اقتصادی علیه ایران است.

برخی ناظران یکی از راه های پیش روی آقای آبه را دعوت از حسن روحانی به اجلاس گروه ۲۰ در اوزاکا دانسته اند که در اواخر ماه جاری میلادی برگزار می شود، بلکه دیداری در حاشیه آن با رییس جمهوری آمریکا سر بگیرد. عده ای دیگر از طرح دیدار این دو رهبر در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد در شهریور امسال صحبت کرده اند.

شاید همین ایده های بلندپروزانه و البته تایید نشده است که دیپلمات های ژاپنی را واداشته در آستانه این سفر به مدیریت انتظارات و توقعات از دستاوردهای آن بپردازند.

یکی از دیپلمات های ژاپنی به رسانه های این کشور گفته “ما هیچ برنامه یا راه حل سریعی برای پایان این بحران نداریم و تنها هدف ما جلوگیری از وخیم تر شدن وضع است.”

با این همه برخی تحلیل گران می گویند این سیاست دولت ژاپن برای این است که در صورت ناموفق بودن سفرش ، او رهبری شکست خورده در بازگشت به توکیو معرفی نشود.

Share