بریتانیا سپاه را به حمله به نفتکش‌ها متهم کرد

بی بی سی : وزارت خارجه بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که بنا بر برآوردهای خود “تقریبا مطمئن” است سپاه پاسداران در حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان نقش داشته است.

این بیانیه می‌گوید حمله به نفتکش‌ها از طرف ایران اقدامی است که اخیرا سابقه داشته است.

وزارت خارجه بریتانیا مسئولیت انفجار چهار نفتکش اماراتی را هم به ایران نسبت داده است.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا از ایران خواسته تا فعالیت‌های به گفته او “بی‌ثبات‌کننده” را متوقف کند.

روز گذشته (پنج شنبه ۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد) دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا ضمن ابراز آمادگی این کشور برای مشارکت در هرگونه تحقیقاتی برای کشف جزئیات حملات روز گذشته به دو نفتکش در دریای عمان گفته است: “دلیلی وجود ندارد که در ارزیابی آمریکا در مورد دست داشتن جمهوری اسلامی ایران در این حملات تردید کنیم.”

آمریکا ایران را عامل این حملات خوانده است. ادعایی که از سوی ایران رد شده است.

وزیر خارجه بریتانیا در مصاحبه با رادیو بی‌بی‌سی گفت: “ما تحقیقات مستقل خود را در این مورد انجام می‌دهیم. اما دلیلی وجود ندارد که نتیجه‌گیری آمریکا در مورد این حادثه را باور نکنیم؛ غریزه سیاسی ما حکم می‌کند که ارزیابی نزدیک‌ترین متحد خودمان را باور کنیم.”

آقای هانت ضمن ابراز نگرانی در مورد شرایط ایران گفت که در حال حاضر دو طرف این مناقشه فکر می کنند که دیگری جنگ طلب نیست و خطری که وجود دارد این است که آن‌ها اقدامی تحریک آمیز انجام دهند که به نتایجی فاجعه بار منجر شود. به همین دلیل اوضاع بسیار خطرناک است.

این دومین بار ظرف یک ماه گذشته است که نفتکش‌ها در این منطقه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. در جریان آتش‌سوزی‌های روز ۱۲ مه که در نزدیکی بندر فجیره (متعلق به امارات متحده عربی) رخ داد هم آمریکا، ایران را مسئول “خرابکاری” نامید. ایران آن اتهام را هم رد کرده بود.

Share