شرکت صاحب نفتکش ژاپنی:‌ خدمه، یک کشتی نظامی ایرانی را دیده بودند

ایران اینترنشنال : رییس شرکت کوکوکا سانجیو،‌ متعلق به ژاپن،‌ می‌گوید در حمله روز پنجشنبه ۲۲ خرداد به نفتکش این شرکت در دریای عمان دو شی پرنده موجب خسارت به این تانکر شده‌اند.

به گفته او، خدمه، یک کشتی نظامی متعلق به ایران را در مجاورت خود دیده بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از توکیو، پایتخت ژاپن، یوتاکا کاتادا امروز جمعه ۲۳ خرداد، در یک کنفرانس خبری با اعلام این که در این حمله محموله متانول این تانکر آسیبی ندیده است، اعلام کرد که تانکر خسارت دیده به سمت بندر خورفکان در امارات متحده‌عربی در حرکت است و خدمه آن پس از تخلیه به کشتی بازگشته‌اند.

به گفته او این تانکر،‌ که کوکاکا کوریجس نام دارد، به وسیله نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا همراهی و محافظت می‌شود.

او با اشاره به نقل قول‌های خدمه نفتکش گفت: «یک شی پرنده به سمت کشتی آمد، و پس از آن،‌ آن‌ها یک سوراخ در کشتی پیدا کردند.» لحظاتی پس از این حمله، خدمه شاهد ضربه دوم بودند.

به گفته کاتادا، امکان حمله با اژدر به یک کشتی که ۲۵ هزار تن بار متانول همراه خود دارد، وجود ندارد.

بنا بر اعلام رییس این شرکت ژاپنی، خدمه کشتی آسیب‌دیده اعلام کردند که پنجشنبه شب به وقت ژاپن، یک کشتی نظامی ایرانی را در مجاورت خود دیده بودند.

کاتادا همچنین ادامه داد: «باور نمی‌کردم که کشتی کوکاکا کوریجس مورد حمله واقع شده، چرا که متعلق به یک شرکت ژاپنی است. تانکر در کشور پاناما ثبت شده و پرچم این کشور را نصب کرده بود.»

به گفته او تشخیص ژاپنی بودن این نفتکش نیاز به بررسی دقیق داشت و در غیر این صورت خیلی سخت بود که گفته شود ژاپنی است.

شرکت کوکوکا سانجیو در سال ۱۹۴۷ در ژاپن ثبت شده و به حمل و نقل دریایی می‌پردازد.

تانکر این شرکت، روز گذشته و همزمان با حضور نخست‌وزیر ژاپن در تهران برای مذاکره با مقام‌های ایران، در نزدیکی تنگه هرمز مورد حمله واقع شد. نزدیک به یک پنجم نفت مصرفی جهان از این تنگه عبور می‌کند و از این لحاظ دارای اهمیت استراتژیک است.

آمریکا ایران را به دست داشتن در حمله به این کشتی و یک کشتی دیگر متعلق به نرورژ متهم کرده است. تهران این اتهام را رد می‌کند.

Share