واشنگتن معافیت عراق از تحریم‌ها برای ادامه واردات گاز و انرژی از ایران را تمدید کرد

رادیو فرانسه : واشنگتن برای سومین بار، معافیت عراق از تحریم‌ها برای ادامه واردات گاز و انرژی از ایران را تمدید کرد.

یک مسئول بلندپایه دولت عراق که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت عراق در چارچوب تمدید جدید به مدت ۹۰ روز، همچنان به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد.

تمدید این معافیت‌ها در حالی است که تنش‌ها در خلیج فارس و جنگ لفظی بین دو متحد اصلی بغداد، ایران و ایالات متحده آمریکا افزایش یافته است؛ تنش‌هایی که می‌تواند به خاک عراق گسترش یابد و در شرایط کمبود شدید برق، موجب تظاهرات گسترده در این کشور شود. تمدید این معافیت در فاصله چند روز پیش از پایان مهلت معافیت قبلی صورت گرفته است.
این مسئول عراقی به خبرگزاری فرانسه گفت که برای رسیدن به توافق درباره تمدید معافیت‌ها، بغداد و واشنگتن مذاکراتی طولانی داشته‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، تمدید این معافیت برای عراق جنبه حیاتی دارد. عراق یکی از گرم‌ترین کشورهای جهان است و دمای هوا در سال جاری از میانگین فصلی بالاتر است و افزایش مصرف برق اجتناب‌ناپذیر است؛ در چنین شرایطی تداوم واردات برق و گاز از ایران برای عراق جنبه حیاتی دارد و قطع و کاهش آن می‌تواند به جنبش اجتماعی جدیدی در خاک کشور منجر شود.

بر اساس آژانس بین‌المللی انرژی، در شرایط معمولی جریان برق روزانه به مدت چند ساعت در سراسر عراق قطع می‌شود. در واقع زیر ساخت‌های انتقال برق در عراق بسیار کهنه و فرسوده بوده و این امر موجب ازبین رفتن بهره برداری بهینه از برق تولیدشده می‌شود.

عراق به شدت به واردات برق و گاز از ایران وابسته است. برق وارداتی از ایران بخشی از کمبودهای تولید برق در این کشور را جبران می کند. در همین حال گاز وارداتی از ایران به کارخانه های تولید برق گازی عراق هدایت می‌شود تا بتواند بخشی دیگر از نیازهای این کشور به برق را تأمین کند.

آمریکا، ۱۸ اردیبهشت سال گذشته (۱۳۹٧) به صورت یکجانبه از برجام که مورد تأیید جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل بود خارج شد و اعلام کرد کارزار فشار حداکثری علیه ایران را براه خواهد انداخت، تا صادرات نفت تهران را به صفر برساند و آن را مجبور کند بار دیگر به میز مذاکره بیاید تا «توافق بهتری» برای آمریکا رقم بخورد.

در آبان‌ماه گذشته، واشنگتن معافیت‌هایی را به مدت ۶ ماه برای ٨ کشور واردکننده نفت و انرژی از ایران از جمله هند، چین و کره جنوبی صادر کرد. با این حال، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، اوایل اردیبهشت‌ماه و ۱۰ روز پیش از پایان رسمی این دوره ۶ ماهه، تأکید کرد واشنگتن از این پس هیچ معافیت تحریمی برای خرید نفت ایران را تمدید نمی‌کند.

کشور‌های چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان، ٨ کشوری بودند که آمریکا مجبور شد به آن‌ها اجازه دهد به مدت ۶ ماه از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شوند. عراق جزو ٨ کشور معاف‌شده از تحریم‌های آمریکا نبود. با این وجود به دلیل حساسیت موضوع تأمین انرژی در این کشور، واشنگتن تصمیم گرفت برای دو دوره ۳ ماهه، عراق را از شمول تحریم‌های آمریکا علیه واردات انرژی از ایران معاف کند.

Share