روحانی: در مسیر پیشرفتیم / جهانگیری: شرایط کشور خاص است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است که علیرغم فشارهای ناشی از تحریم آمریکا، ایران در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دارد.

همزمان با این اظهارات، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، گفته “کشور به دلیل تحریم‌های آمریکا در شرایط خاص قرار دارد اما می‌توانیم با همراهی و همدلی مردم از این شرایط عبور کنیم”.

به گزارش بی بی سی، روحانی در جریان افتتاح یک پایانه جدید مسافری در فرودگاه اصلی تهران در جنوب پایتخت و در نزدیکی قم سخنرانی کرده و گفته این پایانه، در زمان تعطیلی شبانه فرودگاه مهرآباد، مسافر جا به جا خواهد کرد.

رئیس جمهور ایران گفته “در این شراط حساسی که بدخواهان می‌خواهند بگویند توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید شده‌اند، ما هرروز شاهد تحرک تازه در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور عزیزمان ایران هستیم و خواهیم بود”.

روحانی گفته “علائم می‌گوید که رشد اقتصادی ما تا پایان سال مثبت خواهد بود”.

دو روز پیش از این مرکز آمار ایران که یک نهاد دولتی است اعلام کرده بود که رشد اقتصادی ایران در سال گذشته خورشیدی با احتساب درآمدهای نفتی نزدیک به منفی ۵ درصد بوده است.

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و بازگشت تحریم‌های اتمی و شدیدتر شدن دامنه تحریم‌ها، اقتصاد ایران صدمه دیده است. از جمله مهمترین لطماتی که ایران وارد شده کاهش صادرات نفت از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون بشکه است.

صندوق بین‌الملی پول، بیش از دو ماه قبل پیش‌بینی‌ کرده بود که اقتصاد ایران در سال جاری میلادی (۲۰۱۹) حدود ۶ درصد کوچکتر و با رکود ۳.۶ درصدی مواجه شود. علیرغم این نشانه‌های هشدارآمیز درباره وضعیت اقتصادی ایران، رئیس جمهور این کشور به آینده ابراز خوشبینی کرده و وعده رشد مثبت اقتصادی در سال جاری داده است.

شرایط کشور “خاص” است
در اظهارتی متفاوت با آقای روحانی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران شرایط کشور را “خاص” توصیف کرده و گفته “باید سیاست های دولت برای عبور از این مقطع و مقاومت در برابر فشارها برای مردم و مسئولین استان در حوزه‌های اقتصادی و بودجه تشریح شود”.

جهانگیری گفته است دولت جمهوری اسلامی ایران “برنامه‌‌های مدونی در حوزه اقتصاد و بودجه‌ برای مقابله با تحریم‌ و تهدیدهای اقتصادی دشمنان تدوین کرده است” اما درباره این برنامه جزئیاتی ارائه نکرده است. او گفته “سیاست دولت مقاومت در برابر فشارها است”.

برخی از اعضای دولت ایران، تحریم ها را بر وضعیت اقتصادی این کشور موثر دانسته و آن را به ضرر توسعه اقتصادی ایران خوانده اند. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران اخیرا گفته بود که ایالات متحده آمریکا در تحریم های هوشمندی که علیه ایران اعمال کرده، به “بلوغ شیطانی” رسیده است.

دولت دونالد ترامپ گفته است تحریم های شدید اقتصادی را تا “عادی شدن” رفتار جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد.

Share