لغو مراسم سالگرد اعدام محمد ثلاث توسط وزارت اطلاعات

برگزاری مراسم سالگرد اعدام «محمد ثلاث»، از دراویش گنابادی که قرار بود روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد ماه در تالار «سفیر» در مجیدیه شمالی تهران برگزار شود، با دخالت وزارت اطلاعات لغو شد. اماکن تهران با حضور در محل برگزاری این مراسم، اعلام کرد که این مراسم برگزار نخواهد شد.

به گزارش ایران وایر، این در حالی ا‌ست که «زینب طاهری»، وکیل محمد ثلاث نزدیک به یک ماه پیش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. نهاد بازداشت‌کننده این وکیل، اطلاعات سپاه است که تاکنون خبری از محل نگه‎داری او اعلام نکرده است.

محمد ثلاث متهم شده بود که روز سی‌ام بهمن ماه ۱۳۹۶ در حمله نیروی انتظامی و لباس‌ شخصی‌ها به همراه ماموران سپاه پاسداران به «گلستان هفتم» خیابان «پاسداران» تهران، با اتوبوس به سمت گروهی از ماموران رانده و سه نفر از آن‌ها را کشته است. در این واقعه، صدها تن از دراویش گنابادی مورد ضرب و شتم قرار گرفته، بازداشت و زندانی شدند.

ثلاث در دادگاه اتهام خود را رد کرد و توضیح داد که اعترافاتش زیر شکنجه گرفته شده بودند. زینب طاهری، وکیل او نیز خبر داد که ثلاث در ملاقات با او گفته است در زمان بازداشت، شکنجه و تا سرحد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ناچار به اعتراف شده است.

محمد ثلاث را اعدام کردند. در حالی‌که به گفته وکیلش، این پرونده ایرادات حقوقی بسیار داشت. برخی از این ایرادات که در دادخواست عنوان شده بودند، در زیر آمده است: «اتوبوسی که حمله با آن انجام شده، “مرسدس بنز” ایران‌خودرو بوده اما اتوبوسی که ثلاث با آن رانندگی می‌کرده، “اسکانیا” مونتاژ ایران یا همان “شهاب” بوده است. شماره پلاک اتوبوسی که در کیفرخواست آمده، با پلاک اتوبوس ثلاث فرق داشته است. از فرمان، دنده، سوییچ و سایر قطعاتی که می‌توانسته هویت راننده را اثبات کند، نمونه اثرانگشت برداشت نشده است. در فیلم‌های منتشر شده صحنه حادثه، “اتوبوس دیوانه” هدف تیراندازی پلیس قرار گرفته است که اگر ثلاث راننده آن بود، یا کشته می‌شد یا مجروح. صحنه جرم بدون حضور متهم و وکیل او در محل آگاهی تهران انجام شده است و نه محل وقوع جرم.»

حالا با گذشت یک سال از اعدام محمد ثلاث، ماموران امنیتی از برگزاری مراسم یادبود او هم جلوگیری کرده‌اند و هم‏چنان علیه ثلاث حکم می‌دهند.

Share