مزاحمت خیابانی؛ دختری خود را از روی پل به پائین پرت کرد

استان‌وایر- یک دختر جوان بجنوردی که قصد عبور از پل عابر پیاده را داشت مورد آزار و اذیت سه نفر قرار گرفت و برای نجات، خودش را از پل به پایین پرتاب کرد.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از منابع محلی نوشته که «این دختر ۲۱ تا ۲۵ ساله به کما رفته و توسط نیروهای امدادی به بیمارستان منتقل شده است.»

در قانون ایران جرمی به نام آزار خیابانی وجود ندارد و برای مجازات کسانی که مرتکب این جرم می‌شوند، به قوانین دیگری مراجعه می‌شود.

آنگونه که متخصصین قوانین جزایی می‌گویند در قانون مجازات اسلامی چند جرم وجود دارد که می‌توان بر اساس آن بعضی از انواع آزار خیابانی را مورد پیگیری قانونی قرار داد.

بر اساس اظهارات متخصصین این حوزه، راه قانونی برای درخواست مجازات مزاحمین خیابانی وجود دارد و حتی می‌توان متلک‌گویی‌ها را نیز پیگیری کرد اما مشکلاتی که در عمل وجود دارد، باعث می‎شود مجازات مزاحمین در صورتی که آزار اتفاق افتاده کمتر از نوع فیزیکی باشد، خیلی کم اتفاق بیفتد.

از جمله موانع اصلی، اطاله دادرسی است که در اکثر موارد افراد ترجیح می‌دهند به جای صرف وقت، انرژی و هزینه، آزارهایی که با آن مواجه می‌شوند را تحمل کنند و از کنار آن بگذرند.

دلیل دیگری که باعث منصرف شدن افراد از پیگیری قانونی می‌شود نگرانی از این موضوع است که نتوانند ادعای خودشان را به هر دلیلی در دادگاه ثابت کند.

این در حالی است که پلیس اعلام کرده با مزاحمان خیابانی که برای مردم ایجاد مزاحمت کند در چارچوب قانون برخورد خواهد کرد.

دو ماده‌قانونی ۶۳۸ و ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی به اذیت و آزار زنان در فضای شهری اشاره دارد و مصادیق متلک‌پراکنی، دست‌درازی و تعقیب را در برمی‌گیرد.

Share