سناتور رند پال: جنگ با ایران اشتباهی بسیار بزرگتر از جنگ با عراق است

فاکس نیوز: سناتور جمهوری خواه رند پال سناتور در مورد اعزام نیروهای بیشتر از سوی رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه اظهار داشت:

«شما می‌دانید که من موافق حضور نیروهای کمتری در خاورمیانه هستم و تداوم افزایش تنش‌ها اشتباه است. یکی از مواردی که درباره رئیس‌جمهور دونالد ترامپ دوست دارم این است که او گفته بود که جنگ با عراق یک اشتباه بود. فکر می‌کنم جنگ با ایران حتی اشتباهی بزرگتر از جنگ با عراق خواهد بود. ما بیش از ۴ هزار نظامی را آنجا از دست دادیم . فکر نمی‌کنم نیازی به مشارکت در جنگ دیگری داشته باشیم. ایران واقعا کشوری نیست که به نفت آن وابسته باشیم. ما در خاورمیانه، در حقیقت دیگر وابستگی نفتی نداریم و بنابراین فکر می‌کنم درگیر جنگ دیگری شدن اشتباه است.»

رند پال همچنین با اشاره به سخنان سناتور تام کاتن در ارتباط با حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان گفت:

«این امر در تضاد با قانون اساسی است. در قانون اساسی چنین موردی به وضوح مشخص شده و ما وارد جنگ نمی‌شویم، مگر آنکه توسط کنگره رای‌گیری شود. اعلام جنگ نیاز به رای کنگره دارد. اگر یک کشتی به شما شلیک می‌کند، شما می‌توانید تلافی کرده و از خود دفاع کنید، اما به قصد جنگ رفتن و تلافی کردن و این که بگوییم قصد داریم یکی از کشتی‌های آن‌ها را منفجر کنیم یا قصد داریم بمبی در تهران بیاندازیم…نه، این‌ها کاملا ایده‌های اشتباه و خلاف قانون اساسی هستند.»

رند پال درباره خریدهای نظامی فراتر از حد تصور ریاض نیز گفت، موردی که خیلی‌ها آن را با دقت بررسی نمی‌کنند این است که عربستان سعودی و متحدان این کشور در منطقه هشت برابر ایران خریدهای نظامی دارند و عربستان سومین خریدار تسلیحاتی در جهان است. وی در خاتمه با طعنه به سودای هسته‌‌ای شدن عربستان گفت، اگر عربستان استفاده نادرستی از فناوری هسته‌ای بکند، ایران نیز به سرعت به این مسیر خواهد رفت. اگر شما سه قدرت منطقه‌ای تنها با چند صد مایل فاصله کنار هم و مجهز به سلاح هسته‌ای داشته باشید، فکر می‌کنم بدترین فاجعه‌ای خواهد بود که می‌توانیم تصور کنیم.

Share