مشاور ارشد دیپلماتیک امانوئل ماکرون راهی تهران شد

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام فرانسوی در دفتر ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که امانوئل بن، مشاور ارشد دیپلماتیک امانوئل ماکرون روز چهارشنبه به تهران سفر کرده است.

به گزارش یورو نیوز، طبق گفته این مقام که نام او ذکر نشده، هدف از این سفر مذاکره با مقام‌های ایرانی به‌عنوان بخشی از تلاش‌های اروپا برای کاهش تنش در منطقه خلیج فارس عنوان شده است.

طبق گزارش رویترز، آقای بون که کارشناس خاورمیانه است پیش از این در تهران به‌عنوان دیپلمات حضور داشته است. وی در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ مشاور دوم سفارت فرانسه در تهران بود.

آقای بون یک ماه پیش به سمت مشاور ماکرون در امور دیپلماتیک منصوب شد.

با حمله اخیر به دو نفت‌کش در دریای عمان، تنش‌ها بین ایران و آمریکا بیش از گذشته افزایش یافته است. آمریکا چندین بار ایران را به دست داشتن در این حمله که بامداد پنجشنبه ۲۳ خرداد رخ داد، متهم کرد.

همزمان با افزایش تنش میان تهران و واشنگتن سازمان انرژی اتمی ایران روز دو‌شنبه اعلام کرد که در ادامه برنامه خود برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام تا ۶ تیر (۸ روز دیگر) از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند. در همین حال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز چهارشنبه اعلام کرد که مهلت دو ماهه به اروپایی ها برای نجات برجام قابل تمدید نیست.

از سوی دیگر، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) در دیدار با همتای آلمانی خود درباره برجام گفت: «ما نگران تشدید کنش‌ها و کلمات هستیم. حس می‌کنیم که اعلام اخیر مقام‌های ایرانی درباره احتمال زیر سوال بردن تعهداتشان به برجام نگران کننده بوده و بر این باور هستیم که این تصمیم در راستای منافع ایران نیست.»

آقای لودریان تاکید کرد: «ما در عین حال تصمیم آمریکا به خروج از برجام را نیز اقدام خوبی نمی‌دانیم و بر این باور هستیم که کارزار فشار حداکثری آمریکا در ایجاد تنش‌ها موثر بوده است.»

Share