عیسی شریفی کجاست؟

ایران بریفینگ / با گذشت بیش از یک ماه از اعلام دادستان نظامی استان تهران مبنی بر این که پرونده «عیسی شریفی» آماده صدور قرار نهایی و ارسال به دادگاه است، هیچ خبری از صدور حکم این پرونده شهرداری پایتخت نیست. درباره زندانی بودن یا آزادی متهمان پرونده با قید وثیقه هم تردید وجود دارد.


حدود دو سال از دستگیری شریفی می‎گذرد اما هنوز رقم دقیقی از تخلفات مالی و اموال توقیفی منتشر نشده است.

این روزها خبری از خود عیسی شریفی هم نیست؛ متهمی که به گفته برخی، «شهردار در سایه» تهران بود و تنها در پرونده هلدینگ «یاس»، حدود ۱۰ هزارمیلیارد تومان تبادلات مالی تخلف آمیز داشت.

عیسی شریفی نخستین مقام شهرداری تهران پس از «محمدباقر قالیباف» بود. قالیباف در طول ۱۲ سال مدیریت شهر تهران، در سه دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و در دوران تبلیغات انتخاباتی، شهرداری را به قائم مقام خود، عیسی شریفی سپرد. شریفی مسوولیت معاونت هماهنگی و امور مناطق شهرداری را هم برعهده داشت. او سابقه حضور در جبهه جنگ ایران و عراق و فرماندهی , در لشکر ۱۴ «امام حسین» را دارد. به همین دلیل است که پرونده‎اش در دادسرای نظامی رسیدگی می‎شود. این پرونده مرتبط با تفاهم‌نامه بین سپاه پاسداران و شهرداری تهران است. سال ۱۳۹۳ خبرانعقاد تفاهم‌نامه ٢٠ هزار میلیارد تومانی بین شهرداری تهران وهلدینگ یاس به نمایندگی از بنیاد تعاون سپاه پاسداران منتشر شد. براساس این تفاهم‌نامه، فعالیت‎های عمرانی شهر تهران تا سقف ٢٠ هزار میلیارد تومان به هلدینگ یاس واگذار شده بود.

«عبدالرضا داوری»، از نزدیکان «محمود احمدی نژاد» در توییتر به نقل از «رضا گلپور» نوشت: «حدود یک ماه قبل از بازداشت، توسط مجموعه آقای طائب (رییس سازمان اطلاعات سپاه) طی نامه مفصلی به شهردار وقت تهران که از طریق حراست شهرداری ارسال کردم، به تشریح برخی از مفاسد اعضای گروه اقتصادی یاس، از جمله محسن سجادی‌نیا با هویت دوم محمود سیف(همسر سابق شهرزاد میرقلی خان) پرداختم و نسبت به سوء استفاده از شهرداری، از جمله در خرید ساختمان روزنامه اطلاعات از آقای سیدمحمود دعایی و موارد مشابه هشدار دادم.»

گفته می‌شود پرونده عیسی شریفی و فساد شهرداری از پرونده «سلطان‌ها» و «مفسدان اقتصادی» که اعدام شده‎اند، بزرگ‌تر است و بنا به دستور رهبر ایران، از سوی سرلشکر «محمد باقری»، رییس ستاد کل نیروهای مسلح پی‏گیری می‎شود. سلطان و مفسد اقتصادی عناوینی هستند که مسوولان قضایی برای متهمان اقتصادی به کار می‎برند؛ متهمانی که به گفته آن‌ها، در روند اقتصادی کشور اخلال ایجاد کرده‌اند.

با پایان یافتن دوران شهرداری قالیباف و مطرح شدن پرونده فساد مالی تیم او، عیسی شریفی که حالا ابتدا به اروپا رفته بود توسط یک بخش امنیتی در ارتش جمهوری اسلامی با ترفند به ارمنستان کشیده شده و از آنجا به ایران بازگردانده شد.

«غلامحسین محسنی اژه‎ای»، سخن‎گوی وقت قوه قضاییه در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام شهردار سابق تهران را تایید کرد. پس از اعلام این خبر، «حجت‎الله ناطقی»، مدیرکل حراست شهرداری تهران گفت که بازداشت معاون مناطق شهرداری تهران ارتباطی با مسوولیت‌های وی در شهرداری ندارد.

خردادماه ۱۳۹۷ «محمود میرلوحی»، عضو شورای شهر تهران گفت: «ایشان آذر ماه سال گذشته به قید وثیقه آزاد و دوباره دستگیر شد اما هنوز ما نمی‌دانیم که چه اتفاقی برایش افتاده است. این پرونده مفصل است و موضوع بر سر یک یا دو میلیارد نیست بلکه پای هزاران میلیارد تومان در میان است.»

«مجید فراهانی» و میرلوحی، اعضای شورای شهر تهران بدون محافظه کاری از بی اطلاعی اعضای شورا از پرونده عیسی شریفی انتقاد کردند. فراهانی در این باره به رسانه‎ها گفت: «این یکی از عجایب روزگار است… آقای عیسی شریفی، نفر دوم شهرداری تهران که ۱۲ سال در شهرداری مسوولیت داشته است، به مدت طولانی مورد بازجویی و حتی بازداشت قرار می‌گیرد و به اعضای شورای شهر تهران هیچ‌گونه اطلاعی بابت جزییات پرونده‌ ایشان و اتهاماتی که مطرح بوده، داده نمی‌شود. حتی به افکار عمومی هم هیچ توضیحی داده نمی‌شود.»

محمودمیرلوحی بار دیگر در اسفندماه ۱۳۹۷ گفت: «بنده به عنوان نماینده مردم از گفتن برخی موارد منع شده‌ام. نباید بپرسیم عیسی شریفی امروز کجا است؟ نمی‌توانیم سوال کنیم رییس سابق شورا چه گونه اجازه ایجاد این انبوه بدهی را داد؟ ۳۵ گزارش حسابرسی از دوره قبل مانده است، این‎ها نباید بررسی شوند؟»

شایعات پیرامون عیسی شریفی بسیار است حتی امروز چند سایت خبری نزدیک به اصلاح طلبان خبر داده اند او اکنون به قید وثیقه آزاد است ، خبری که قوه قضائیه تا کنون نسبت به آن واکنشی نشان نداده است.

Share