تلاش فرانسه برای کاهش تنش در منطقه؛ مشاور ارشد مکرون به تهران رفت

رادیو فردا : یک مقام کاخ الیزه روز چهارشنبه ۲۹ خرداد گفت، مشاور ارشد رئیس جمهوری فرانسه در راستای تلاش کشورهای اروپایی برای کاهش تنش در منطقه خلیج فارس به تهران سفر کرده است.

مقام دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفته است: این دیپلمات و مشاور ارشد (روز چهارشنبه) ۱۹ ژوئن به ایران رفت. تا گفت وگوهایی با مقام‌های عالی رتبه در راستای کاهش تنش در منطقه انجام دهد.

دو منبع دیپلماتیک نیز سفر امانوئل بن ، مشاور ارشد رییس جمهوری فرانسه به تهران را تایید کرده‌اند.

هنوز مقام‌های ایران به سفر امانوئل بن به تهران واکنش نشان نداده‌اند.

گزارش ها حاکی است که امانوئل بن سابقه فعالیت دیپلماتیک در سفارت فرانسه در تهران را دارد.

به دنبال حمله به دو نفتکش ژاپنی و نروژی در دریای عمان در هفته گذشته تنش در منطقه وارد مرحله تازه‌ای شده است. واشینگتن و متحدان آن در منطقه انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته‌اند، اما ایران دست داشتن در این حملات را تکذیب می‌کند.

با افزایش تنش در منطقه خلیج فارس، آمریکا علاوه بر اعزام یک ناو هواپیمابر و بمب افکن‌های ب ۵۲، شمار نیروهای نظامی خود را در منطقه نیز افزایش داده است. مقام‌های آمریکایی می‌گویند، افزایش این نیروها در راستای تقویت امور دفاعی در منطقه است.

در همین حال، ایران هم اعلام کرد که تا هفت روز دیگر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده که در برجام تعیین شده بود، عبور خواهد کرد و به عبارت دیگر یکی از محدودیت‌های محوری توافق هسته ای موسوم به برجام را نقض خواهد کرد.

این اقدام ایران واکنش دو کشور آلمان و فرانسه را در پی داشته است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز چهارشنبه هشدار داد که زمان در حال از دست رفتن است و «خطر جنگ هنوز برطرف نشده است».

ژان ایو لودریان با اشاره به اقدامات مشترک فرانسه و آلمان تصریح کرد که تلاش‌های در راستای تنش‌زدایی آغاز شده است. «هنوز زمان هست و امیدواریم طرفین خویشتنداری بیشتری نشان دهند. زمان وجود دارد اما بسیار اندک است».

با این حال، روز گذشته مقام های اروپایی هشدار دادند، در صورتی که ایران محدودیت کلیدی توافق هسته‌ای را نقض کند، نقش دیپلماتک کشورهای اروپایی در این زمینه خاتمه می‌یابد.

Share