ادامه اعتصاب همسر نازنین زاغری در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن / نیش و کنایه بعیدی‎نژاد به رسانه‎ها

کیهان لندن : ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری شهروند ایرانی- بریتانیایی زندانی در ایران که توسط مقامات جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده، همزمان با اعتصاب غذای همسرش در زندان از یکشنبه ۲۶ خرداد تا کنون مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن دست به اعتصاب غذا زده است.

اعتصاب غذای این دو همزمان با جشن تولد دخترشان گابریلا است که پنج ساله شده و نمی‎تواند ایران را ترک کند. این کودک دور از آغوش پدر و مادر و در خانه والدین نازنین زاغری بزرگ می‌شود.

در این چند روز که ریچارد اعتصاب کرده، دوستان و همکارانش، خبرنگاران، فعالین سیاسی و برخی مسئولان دولتی به دیدارش رفتند تا برای دلگرمی کنارش باشند.

به دستور پرسنل سفارت جمهوری اسلامی در لندن به بهانه تمیز کردن و نظافت، پشت سر ریچارد رتکلیف را با ورقه فلزی محصور کرده‌اند تا تا رفت و آمد داخل سفارت از چشم دوربین‎ها پنهان بماند و همچنین مراجعه‌کنندگان به این ساختمان رتکلیف و کسانی را که با وی همدلی می‌کنند، نبینند.

حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی در لندن اعتصاب غذای رتکلیف را «ساختگی» خوانده و گفته، «ما هیچ اختیاری در حوزه قضایی برای آزادی نازنین زاغری نداریم. او زمان اشتباهی را برای اعتراض انتخاب کرده؛ شاید به این دلیل که می‌داند ما در خلیج فارس شرایط سختی داریم و سیاست داخلی بریتانیا بدلیل انتخاب نخست وزیر جدید شرایط حساسی دارد.»

او همچنین در توییتی به خبرنگاران و رسانه‎های مستقر در آن محل نیش و کنایه زده و گفته، «ما متوجهیم که اعتصاب غذای همسر یک ایرانی زندانی خبر جذابی برای ایران اینترنشنال، من و تو، بی‎بی‎سی فارسی و صدای آمریکاست. اما برای چند روز؟ برای ما یک راز است که ۳ یا ۴ خبرنگار از هر شبکه بعضی برای ۵ روز و برخی برای بیشتر روزها از اول صبح تا آخر شب دنبال چه سوژه‎ی خاصی جلوی سفارت هستند؟»

این توییت غیرمسئولانه با واکنش‏‎های زیادی نیز همراه شده. از جمله مهشید حسینی از خبرنگاران و مجریان شبکه «من و تو» خطاب به بعیدی‎نژاد نوشت، «این توییت نشون داد که چقدر شما متوجه نیستین. خبر اعتصاب غذاى همسر یک ایرانى دربند براى ما جذاب نیست؛ تاسف‌باره، ناراحت کننده است. ولى شما اصلاً این چیزا حتى حالیتون نمیشه، چه داخل ایران باشید، چه اینجا تو مهد دموکراسى. تفکرات پوسیدتون هر جا برید باهاتونه.»

شمار زیادی از کاربران توییتر در مورد وضعیت نازنین و ریچارد با بعیدی‎نژاد پرسش‎هایی را مطرح کرده‌اند که سفیر جمهوری اسلامی بجای پاسخ دادن به آنها اغلب پرسش‌کنندگان را بلاک کرده است! بعیدی‎نژاد حتی در پاسخ به یکی از کاربران نوشته با توجه به بحران منطقه و خلیج فارس، رتکلیف زمان خوبی را برای اعتراض انتخاب نکرده است!

همچنین در حمایت از نازنین زاغری کارزار توییتری با هشتگ FreeNazanin# به راه افتاده و مدافعان حقوق بشر در لندن تلاش می‎کنند بتوانند تجمعی را در مقابل سفارت جمهوری اسلامی سازماندهی کنند.

نازنین زاغری نوروز سه سال پیش که برای دیدار با خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود، روز ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگام بازگشت به انگلیس در فرودگاه «خمینی» توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از برگزاری دادگاه به اتهام «جاسوسی» به پنج سال زندان محکوم شد.

گفتنی است که روزنامه فایننشال تایمز روز سه‌شنبه، ۱۸ ژوئن، گزارش داد که دولت انگلیس درباره‎ی پرونده شکایت ۱.۲۵ میلیارد پوندی (۱.۶ میلیارد دلاری) بانک ملت ایران که خواستار پرداخت غرامت از سوی وزارت خزانه‎داری انگلیس شده بود، با این بانک به توافق رسیده است.

به نوشته این روزنامه مفاد این توافق محرمانه است، اما شرکت «زایوالا و شرکا» که وکالت بانک ملت را به عهده دارد به دادگاه گفته است که دولت انگلیس و این بانک روز دوشنبه درباره همه موارد مهم در این پرونده از جمله هزینه دادرسی به تفاهم رسیدند.

شایعه شده است که این توافق در مسیر آزادی نازنین زاغری می‌تواند روزنه امیدی باشد. اما در محافل رسمی هنوز در این باره صحبتی نشده است.

Share