رئیس پیشین پلیس اینترپل اتهام رشوه‌خواری را پذیرفت

دویچه وله : در چین محاکمه منگ هونگوی، رئیس پیشین پلیس اینترپل آغاز شده است. در جریان اولین جلسه دادگاه او اتهام رشوه‌خواری و فساد مالی را پذیرفت. ده ماه پیش ناپدید‌شدن منگ‌هونگوی خبرساز شده بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) محاکمه منگ هونگوی، رئیس پیشین پلیس بین‌الملل (اینترپل) در چین شروع شده است.

در جلسه اول دادگاه منگ هونگوی اتهامات دادستان مبنی بر “فساد مالی و رشوه‌خواری” را پذیرفت.

در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی (حدود ۱۰ ماه پیش) منگ هونگوی در طی سفری که به چین داشت ناپدید شد. معمای گم‌شدن رئیس اینترپل در آن زمان موجب پخش شایعات و گمانه‌زنیهای زیادی شد تا این‌که مقامات دولت چین اعلام کردند که او به دلیل اتهام به فساد در این کشور زندانی شده است.

محاکمه منگ هونگوی در شهر تیانجین در شمال چین جریان دارد. به گفته قاضی دادگاه او اتهام فساد را پذیرفته است.

منگ هونگوی در جریان دادگاه اعتراف کرده که رشوه‌‌ای به مبلغ دو میلیون و یک صد هزار دلار دریافت کرده است. حکم او در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

منگ هونگوی پیش از ریاست اینترپل، در سال ۲۰۱۶ میلادی رئیس گارد ساحلی چین بود. علاوه بر این او مسئولیت‌های بالایی را در اداره مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با تروریسم برعهده داشت. رئیس پیشین اینترپل به عنوان معاون وزارت امنیت عمومی در چین نیز پیش از این فعالیت ‌کرده بود.

ناپدید شدن رئیس پیشین اینترپل

منگ هونگوی که ۶۴ سال دارد، نخستین تبعه چین بود که به مقام ریاست پلیس اینترپل انتخاب شد. این انتخاب با حمایت کامل دولت چین صورت گرفته بود. پس از قبول این مسئولیت منگ هونگوی به مقر اینترپل در شهر لیون فرانسه رفت.

در سپتامبر ۲۰۱۸، در زمانی که منگ هونگوی برای مدت زمان کوتاهی به چین سفر کرده بود، اعضای خانواده‌اش از حال او بی‌خبر ماندند و نتوانستند دیگر با او تماسی بگیرند. همسر منگ هونگوی در نهایت جریان ناپدید شدنش را به پلیس فرانسه اطلاع داد. 

استعفا از چین

چندی پس از بازداشت منگ هونگوی دولت چین در اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرد که او به دلیل اتهاماتی در ارتباط با “فساد مالی و رشوه‌خواری” بازداشت شده است. دولت چین بلافاصله پس از انتشار این اطلاعیه، خبر استعفای رسمی منگ هونگوی از ریاست اینترپل را نیز اعلام کرد.

بازداشت منگ هونگوی در زمانی اتفاق افتاد که شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، گفته بود که مبارزه با فساد و رشوه‌خواری در این کشور آغاز شده است.

در دوره ریاست جمهوری شی جین‌پینگ در چین بارها مقام‌های عالی‌رتبه ناپدید شده و بعد از چند ماه به عنوان متهم در دادگاه حضور یافته‌اند. 

Share