«هواپیمایی اتحاد» امارات هم مسیر پروازها در خلیج فارس را تغییر می‌دهد

خطوط هوایی «اتحاد» که مرکز آن در ابوظبی است وبا پرچم امارات متحده عربی پرواز می کند روز جمعه ۳۱ خرداد اعلام کرد که پس از سرنگون شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران با تغییر مسیر تعدادی از پروازهای خود در خلیج فارس موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس این تصمیم جمعه شب به وقت محلی اعلام شد و این شرکت گفت در وبسایت خود جزییات تغییر در پروازها را منتشر می کند.

قبل از خطوط هوايی اتحاد شرکت های هواپيمايی امارات و «دوبی فلای» نيز تغييراتی در مسير پروازهای خود در منطقه خليج فارس را اعلام کرده بودند.

چندین خط هوایی خارجی معتبر دنیا روز جمعه اعلام کردند که پروازهای خود در منطقه خلیج فارس را تغییر مسیر داده و در حال حاضر از حریم هوایی ایران استفاده نخواهند کرد.

این تصمیم شامل آن بخشی از حریم هوایی ایران می‌شود که تنگه هرمز و دریای عمان را دربر می‌گیرد.

پنج‌شنبه شب نیز اداره فدرال هوانوردی آمریکا اعلام کرد پرواز بر فراز بخش‌هایی از آسمان تنگه هرمز و دریای عمان که تحت کنترل ایران‌اند، متوقف شده است.

علت این اقدامات تشدید تنش‌ها در پی سرنگونی یک پهپاد آمریکایی در تنگه هرمز توسط ایران اعلام شده است.

علی حاجی زاده، فرمانده هوا – فضا سپاه پاسداران روز جمعه در یک کنفرانس خبری در تهران گفت یک هواپیمای تجسسی با سرنشین آمریکا نیز در کنار این پهپاد در حال پرواز بوده ولی نیروهای ایرانی تصمیم گرفتند آنرا هدف نگیرند.

به گفته حاجی زاده این هواپیمای آمریکایی از نوع «پی ۸» بود و نزدیک این پهپاد در حال پرواز بود.

فرمانده هوا – فضا سپاه پاسداران اضافه کرده است: این هواپیما حدود ۳۵ خدمه داشت.

مقام های نظامی ایران می‌گویند، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، پهپاد آمریکایی «در ساعت ۴:۰۵ صبح امروز» و «توسط سامانه سوم خرداد» پس از «ورود به حریم هوایی ایران» رهگیری و منهدم شده است.

اما ژنرال جوزف گاستلا، فرمانده نیروی هوایی ستاد فرماندهی مشترک آمریکا، عصر پنجشنبه گفته است، پهپاد آمریکایی که دیشب با یک فروند موشک زمین به هوای ایران سرنگون شد، در ۳۴ کیلومتری دور از ساحل این کشور و در ارتفاع بالا در حال پرواز بود.

Share