معاون وزارت خارجه بریتانیا برای گفت‌وگوی ‘صریح و سازنده’ عازم تهران است

بی بی سی : یک روز پس از انتشار اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره تصمیم‌اش برای لغو آنچه برنامه حمله به مراکزی در ایران اعلام شده، یک مقام عالی رتبه بریتانیایی برای دیدار با مقام های جمهوری اسلامی ایران عازم تهران است.

اندرو موریسون، معاون وزارت خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه، قرار است روز یکشنبه (۲۳ ژوئن/ ۲ تیر) در تهران درباره راه های کاهش تنش فزاینده در منطقه، گفت و گو کند. مدت سفر آقای موریسن “کوتاه” عنوان شده است.

وزارت خارجه بریتانیا در آستانه این سفر بیانیه ای منتشر کرده و گفته هدف از سفر آقای موریسن به تهران “گفت و گوهای صریح و سازنده” درباره تنش ها در منطقه و موضوع توافق هسته‌ای موسوم به برجام است.

به طور معمول معاونان وزارت خارجه کشورها در سفر به ایران با همتای خود و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ملاقات می‌کنند.

در هفته های اخیر تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس به طور محسوس بالاگرفته است. اختلافات ابتدا بر سر عامل حمله به نفتکش های خارجی در آب های عمان بیشتر شد و یک هفته بعد با انهدام یک هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده آمریکا توسط جمهوری اسلامی ایران به اوج رسید.

ایالات متحده آمریکا ایران را پشت حملات به نفتکش ها عنوان کرده بود. بریتانیا ارزیابی آمریکا را صحیح و ایران را مسئول دانسته بود. رسانه های ایرانی پس از این اظهار نظر اعلام کردند که سفیر بریتانیا به وزارت امور خارجه احضار شده اما مقام های بریتانیا احضار را رد و گفتند که دیدار به درخواست خودشان صورت گرفته بود.

به غیر از گفت و گو درباره تنش ها در منطقه، قرار است معاون وزیر خارجه بریتانیا درباره توافق هسته ای برجام هم با مقام‌های ایرانی مذاکره کند.

بریتانیا یکی از طرف های این توافق است و در بیانیه ای که وزارت خارجه این کشور درباره سفر آقای موریسن منتشر کرده گفته شده که این مقطعی “حیاتی” برای آینده برجام است.

ایران در اعتراض به آنچه تاخیر در اجرای وعده های اروپا برای رفع مسائل مرتبط با تحریم نفت و مشکلات مربوط به مبادلات بانکی خوانده، اعلام کرده که بخشی از تعهدات خود در توافق هسته ای را به حالت تعلیق درآورده است. این تعلیق مربوط به افزایش تولید آب سنگین و افزایش تولید اورانیوم غنی شده با خلوص پایین است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید
مطابق برجام ایران می تواند ۱۳۰ تن آب سنگین و ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص کمتر از چهار درصد در خاک خود حفظ کند اما رئیس جمهور ایران اعلام کرده کشورش دیگر به این بخش از توافق پایبند نخواهد بود.

حسن روحانی گفته در صورتی که طرف های برجام امکان صادرات نفت ایران و مبادلات بانکی را تا روز هجدهم تیرماه (کمتر از سه هفته دیگر) تامین کنند، ایران اجرای این بخش از تعهدات خود را از سر می گیرد در غیر این صورت، اجرای بخش های دیگری از برجام را هم متوقف خواهد کرد.

ایران این موضوع را هجدهم اردیبهشت اعلام کرد و ۶۰ روز به طرف های خود در برجام فرصت داد که خواسته های این کشور را مطابق توافق هسته ای، تامین کنند. کشورهای اروپایی این ضرب الاجل را رد کرده اما گفته اند که برای تامین نظرات ایران تلاش می کنند.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده فرصت ۶۰ روز ه که هجدهم تیرماه به پایان می رسد، قابل تمدید نیست.

Share