ترامپ نمی داند چه می کند و چه می خواهد

جاناتان برنستین در یاداشتی در بلومبرگ اعلام کرد :
از کجا شروع کنیم؟ صادقانه باید گفت نمی‌دانم چه بگویم. ظاهرا رئیس‌جمهور دستور اجرا و لغو حمله نظامی را صادر می‌کند، با یک سرپرست وزارت دفاع در پایان دوره‌اش و یک سرپرست وزارت نیروی هوایی.

او تصمیم‌های کلیدی را به مشاور امنیت ملی‌ای سپرده که خودش مرتب از او (بولتون) بدگویی می‌کند. هم‌زمان، او ظاهرا برای روشن‌کردن بعضی از مهم‌ترین سؤالات ریاست‌جمهوری‌اش، با مجریان مسخره شبکه‌های کابلی مشاوره می‌کند.

برنستین اشاره می‌کند دیگر پرونده‌های میز ترامپ همچنان باز هستند: «این‌طور هم نیست که بحران‌های دورهای قبلی حل شده‌اند، نه جنگ تجاری با چین، نه مواجهه وحشتناکش با خانواده‌ها در مرز ایالات متحده، نه تقابل با ونزوئلا که ظاهرا ترامپ حوصله‌اش سر رفته است و از آن گذشته.

بدون هیچ شواهدی، این حسن ظن کامل را داشته باشیم که این در واقع نقشه‌ای بسیار باملاحظه بوده ‌است که طراحی شده تا شبیه آشوب به نظر برسد، با دلایلی که هنوز مشخص نیست اما در واقع منطقی هستند، حتی اگر چنین کنیم، باز هم به‌سختی می‌شود تصور کرد که متحدان ما چگونه می‌توانند هیچ اعتمادی به دولتی داشته باشند که به‌نظر تا این حد تکانشی رفتار می‌کند

_تغییر تصمیم ترامپ چرخش یا بلوف؟

آنتونی هلپین با اشاره به همان رویکرد تکانشی ترامپ اشاره می‌کند که این ماجرا نکات بسیاری را درباره «نبرد برای نفود» روی رئیس‌جمهور آشکار می‌کند: مشخصا تندروها فکر کردند او را قانع کرده‌اند که از یک پاسخ محکم به ساقط‌کردن پهپاد نیروی دریایی آمریکا حمایت کند؛ اما ترامپ با این قول انتخاب شد که از جنگ‌های خاورمیانه خارج شود.

Share